Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управленската програма на третото правителство на Бойко Борисов е замаскирана с куп стратегии

04 август 2017, 08:01 часа • 2263 прочитания

Управленската програма на третото правителство на Бойко Борисов е хибрид от половинчати или отказани реформи, замаскирани с куп стратегии. Има и отстъпление от ангажименти, обещани през април при формирането на коалицията между ГЕРБ и "Обединени патриоти". Освен това някои от точките в програмата се отнасят до вече гласувани закони и заявката, че ще се работи по тях, е странна, пише в. Сега.

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Програмата бе приета на последното правителствено заседание, почти три месеца след съставянето на кабинета. "Просто нямаме алтернатива, няма по-добри от нас и всеки ден трябва максимално да се доказваме и да си изпълняваме програмата", заяви тогава премиерът. Датайлен прочит на документа показва, че летвата на поставените задачи е твърде ниска. Амбициите са занижени спрямо приетите общи приоритети, около които през пролетта се формира коалицията, а някои от най-шумните обещания са се изпарили.

Кабинетът вече не обещава рязко увеличаване на старите пенсии, както се ангажира при встъпването си в длъжност пред депутатите Борисов. В коалиционното споразумение ГЕРБ и патриотите бяха записали, че ще преизчислят всички пенсии, отпуснати преди 2010 г., със средния осигурителен доход за 2009 г., макар да нямаше конкретика кога. В управленската програма няма и дума за това. Другите ангажименти за доходите обаче присъстват - 650 лв. минимална заплата до края на мандата, 1500 лв. - средна, двойно увеличение на учителските заплати и 200 лв. минимална пенсия от октомври, което вече е решено.

Статуквото ще се крепи и в здравеопазването. Въпреки обещанията на ГЕРБ за поетапна демонополизация на НЗОК управленската програма предвижда единствено първия етап - "иницииране на обществен дебат". Въвеждането на нов модел за финансиране на болниците - "въз основа на диагностично свързаните групи като метод за заплащане", се прехвърля още от първия кабинет на Бойко Борисов. Предвижда се "развитие на механизмите за осъществяване на селективен подбор при избора на изпълнители на медицински услуги, финансирани от НЗОК, въз основа на националната здравна карта", но без конкретика. Прословутото усъвършенстване на ТЕЛК и пресичане на измамите с инвалидни пенсии ще се случи най-рано от 2019 г.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

В програмата няма конкретни мерки и по основния приоритет на патриотите - демографската криза. Липсват мерки за третото дете, което вицепремиерът Валери Симеонов обеща да се издържа от държавата. Мерките за ограничаване на демографската криза са твърде общи: "създаване на условия за раждане, отглеждане, възпитание и социална реализация на деца в предвидима и сигурна семейна и обществена среда".

В щекотливата област на правосъдието правителствените обещания са претърпели любопитно развитие. От ангажимента, посочен през април - "до края на 2018 г. да бъдат изпълнени 17-те препоръки от 10-годишния доклад по Механизма за сътрудничество и оценка" - е изпаднал срокът. Липсва и ключовото обещание "въвеждане на тримесечни доклади на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС пред Народното събрание, в това число и за политиката за борба с корупцията, за организираната и битовата престъпност и по други въпроси от висок обществен интерес". Спрямо април има друга интересна новост - управляващата коалиция категорично е записала "активни действия...за отпадане на Механизма за сътрудничество и оценка".

Еволюция е претърпяло и гръмкото обещание "полицейско присъствие във всяко населено място". След усърдна гимнастика на езика то е заменено с "преразпределяне на кадровия ресурс с цел увеличаване присъствието на униформения полицейски състав в малки и средно големи населени места чрез назначаване поне на 1000 униформени служители в полицията и жандармерията на свободни длъжности по незает щат".

На фона на тези пожелателни ангажименти много чиновници ще прекарат и следващите години в писане на безчет стратегии, планове и пътни карти. В купища бумаги ще бъдат облечени всякакви въпроси - от насърчаването на активния живот на възрастните хора до оказването на подкрепа на българите зад граница. Ще има стратегия за възпитателната работа в образователните институции, за дългосрочна грижа, "във връзка с Пакета за кръгова икономика", за адаптация към изменението на климата, за закупуване на тягов и нетягов подвижен железопътен състав и пр. Накрая правителството ще напише и национална стратегия за развитие "България 2030". Основен ремонт за пореден път ще претърпи и законодателството - в плановете на кабинета са да има промени в над 100 закона, някои от които непрекъснато се кърпят на парче, като Закона за движение по пътищата, Кодекса на труда и пр.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес