Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юнкер: Председателството ще бъде успешно, не всички българи са корумпирани

05 януари 2018, 21:48 часа • 3851 прочитания

Познавам България и българите от края на 90-те години. Имам добро предчувствие за председателството, защото правителството, и не само то, е добре подготвено.

Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер в ефира на БНТ.

За мен българите са един голям народ. Уверен съм, че това председателство ще бъде успешно. Навсякъде ще се говори за България.

Представата за България не може да бъде ограничена само до проблема с корупцията. Убеден съм, че правителството ще направи всичко, за да се справи с нея. Аз изобщо не съм съгласен да се поставя знак за равенство между България и корупцията. Това не е вярно, не всички българи са корумпирани, каза Юнкер.

По думите му България е проевропейски настроена. Повечето от допитванията на част от българите изразяват много положително отношение към Европа. България по един естествен начин строи мостове между Западните Балкани. Убеден съм, че политиката за мигрантите и бежанците ще играе първостепенна роля.

Българското правителство гледа на всички теми много сериозно. Важен момент ще бъдат Западните Балкани. Трябва ясно да показваме, че европейската политическа перспектива за Западните Балкани съществува, категоричен бе председателят на ЕК.

Според него следващо разширяване на Европейския съюз може да се случи поетапно след 2025 г.

Аз съм твърдо убеден, че България и Румъния трябва да получат достъп до Шенгенското пространство, най-вече България, защото тя е изпълнила всички технически условия. Аз съм много заинтересован това да се случи. Смятам, че до края на мандата на тази Комисия до 2019 г., че Механизмът за контрол трябва да бъде премахнат, отбеляза Жан-Клод Юнкер.

България показва много положителни резултати. От София идват много положителни сигнали.

Всички ние имаме интерес да продължим разговорите с Турция, защото тя с големи стъпки се отдалечава от ЕС. Бих приветствал среща на върха по време на българското председателство между Турция и ЕС, посочи в заключение Юнкер.

"Напълно сме готови. Постигнахме много и започваме председателството с високо вдигната летва. Председателството е един шанс за нас да се покажем като достоен партньор".

Това заяви в предаването "Панорама" министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова. Тя посочи, че България подава ръка на Западните Балкани. "Единни ще сме по-силни", категорична бе Павлова.

Много са въпросите, по които ще работим. Първият и много важен приоритет е дебатът за бъдещето на Европа, пречупен през това какъв ще е следващият бюджет. Ние трябва да дадем посока на този дебат. Това е бъдещата кохезионна политика. Ние трябва да направим по-ефективна външна граница с повече сигурност. Темата миграция ни е вторият приоритет. Между нас вътре не трябва да градим стени, но да защитаваме границите, каза още Павлова.

Ние дадохме важна заявка, че българското председателство ще бъде балканско председателство. Ние трябва да покажем, че Европа не е завършена като проект, ако ги няма Балканите. Но без фалшиви очаквания. Темата за Западните Балкани влезе високо в дневния ред на лидерите на ЕС. Тази тема е отчетена не само като значима, но и като необратима. Ние трябва да направим план за всяка страна с много честен анализ, категорична бе Павлова.

Може да сме заклеймени като най-бедни, най-лоши и най-черни, но председателството е шанс да променим това клише за България. България има изключително добри показатели. Ниска безработица, удвоен брутен вътрешен продукт, повишен кредитен рейтинг. Няма държава, в която да няма корупция. Тя е усещане. Тя касае всеки един граждани, който предлага или приема. Касае всяка една институция, отбеляза министър Павлова.

"Трябва да отдадем дължимото за председателството на служебния кабинет и Деница Златева. По много от въпросите, свързани с председателството, управляващи и опозиция работят конструрктивно", заяви Кристиан Вигенин от БСП.

По думите му, когато се поставят проблеми, които се реално съществуващи, това е шанс за управлението да ги решава.

Едва ли БСП може да бъде обвинена, че стои зад публикациите в западната преса. Ние искаме проблемите да се решават. Ще трябва да обсъждаме отново и Антикорупционния закон след ветото на президента.

За нас има пряка връзка между бедността и корупцията. Затова призовавам управляващите да не отхвърлят ветото на президента и то да бъде подкрепено, за да седнем действително и да направим един закон срещу този бич - корупцията, стана ясно още от думите на Вигенин.

Той коментира и Истанбулската конвенция, като каза, че има формулировки, които не са приемливи за една голяма част от българското общество. Като пример той посочи формулировката на думата "пол". По думите му тя създава предпоставки за нееднозначни тълкувания.

Лиляна Павлова на свой ред каза, че по темата е важна волята на парламента.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес