Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тъмните схеми в България: "Черната книга" показа най-големите грабежи на 2023 г.

15 декември 2023, 13:20 часа • 6988 прочитания

В петък бе публикувано деветото издание на "Черна книга на правителственото разхищение в България".

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

И тази година редица разследващи журналисти ще разкажат за най-големите схеми и тъмни сделки, довели до загубата на стотици милиони евро у нас. Целта на "Черната книга" е и да мотивира гражданското общество да изисква повече прозрачност от институциите, които разпределят и управляват парите на данъкоплатците, посочват от организаторите.

Книгата събира 15 журналистически разработки, които описват злоупотреби с обществен ресурс. Изводите ѝ за девета година очертават трайни тенденции в България, пишат авторите на "Черната книга", която е резултат от съвместната работа на Фондация за свободата "Фридрих Науман" и разследващи журналисти. 

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Въпреки многобройните разследвания, скандали и протести в страната, институциите не правят достатъчно, за да се справят със системните проблеми – злоупотребите с обществени поръчки в полза на изпълнители вместо на качество и по-добри услуги за гражданите. На практика сме свидетели на безнаказаност - това са част от изводите на авторите.

Кои са най-големите схеми?

Авторите изтъкват пет показателни примера за ощетяване на данъкоплатците на национално ниво:

  • Милиони евро потънали в земеделието – сектор, заради който България попадна в очите на Европейската прокуратура и дори разклати правителството на два пъти през изминалата година;
  • Цената на дългогодишното изграждане на системата за ранно предупреждение при бедствия и аварии, нуждата от която само през 2023 г. пролича на няколко пъти;
  • Военното правосъдие и БДЖ, които продължават безкритично да поглъщат обществени пари със съмнителен ефект, а модернизацията остава бавна и тромава;
  • Схема за рекорден дърводобив от гори под претекст, че са ливади за обезлесяване.

Още: България и корупцията: като пациент без сърдечна дейност

"Черната книга" поставя специален акцент върху ролята на регионалните журналисти за осветяването на злоупотреби извън столицата, в по-малките общини. Бездействието на държавата подхранва не само измами, но и възхода на лоши практики и компрометирани политици именно в тези населени места.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Примери за това са:

  • Моделът на Капитан Андреево, който успешно работи и на буферния граничен паркинг в Русе;
  • Как нови социалните жилища се струват на главите на обитателите си в Шумен, а във Враца роднини на общински съветник могат да ги купят без да имат нужда;
  • Поредните апетитни общински имоти по Черноморието стават частни с помощта на общината.

Корупция в страната, корупция и в общините

Прозрачност и отчетност на местната власт липсват и в големите градове, пишат издателите на "Черната книга" и посочват редица примери:

  • В София фирми с офшорно минало и съмнителна дейност 10 години печелят голяма част от транспортните поръчки на общината за поне 80 млн. лв. с помощта на общински съветници, а съдбата на столичния боклук остава неясна въпреки инвестиции за стотици милиони в неподдържани съоръжения. 

Още: Новият кмет на София даде ремонтите в София на европрокуратурата

  • 2023 г. беше маркирана и от до-овладяването на Пловдивския панаир, който въвлича бизнес и власт на няколко нива.
  • На този фон държавни имоти край Варна години наред обслужват частни интереси. Историята как директор на държавната болница „Майчин дом“ необезпокоявано се замогва от позицията си оставя усещането за несправедливост в толкова деликатна тема като здравето.

Всички казуси припомнят, че отвоюването на завладяната държава "изисква по-дълбока реформа в прокуратурата и преследването на корупцията", категоричен е Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Докато фокусът на българските институции очевидно е другаде, "Черната книга" дава надежда, че задълбочените разработки, които осветяват злоупотреби с власт и пари, все още ги има", а на журналистите напомня, "че от техния труд и усилията им в битката с порочните практики на властта поне остава следа", припомня редакторът на изданието Весислава Антонова.

Очаква се официалното представяне на книгата да се състои през февруари 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес