Не е работа на един посланик да отговаря на президенти. Такива изказвания ми напомнят за констатации от „Работническо дело”. Това заяви турският посланик в България Сюлейман Гьокче в отговор на молба да коментира думи на българския президент Румен Радев, че няма да приема уроци по демокрация от страни, които не спазват върховенството на закона.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Турция не се намесва и не влияе на вътрешните работи на която и да е държава, категоричен беше Гьокче. Такива твърдения са невярни, необосновани и манипулативни, изкривяващи фактите. Ако говорим за национална сигурност, нека говорим за тероризма – България нищо не знае за тероризма и се надявам никога да не узнае, добави турският посланик. Той обясни пред Нова телевизия, че ПКК е призната терористична организация, но никога не е удовлетворена молба на Турция за екстрадиция на членове на ПКК, визирайки България. Моментално Гьокче уточни, че Турция е много добър съсед на България и отхвърли тезата, че Ердоган заплашва България с бежанска вълна. Колко бежанци има в България и в Турция – в България има няколко хиляди бежанци, защото Турция дава милиарди, за да задържа бежанци на своя територия, заяви турският посланик.
Пред Сюлейман Гьокче директно беше поставен въпроса с извозването на български изселници с турско гражданство, които биват подпомагани от турската държава да гласуват на избори в България. Мисля, че това е представено в „неясни окраски”, отвърна Гьокче, който призна двойното им гражданство. Ако тези хора не намерят начин да гласуват в „смехотворно намаления брой секции в Турция”, те имат право да дойдат да гласуват в България, независимо за кого гласуват, все едно за кого гласуват, обясни Гьокче. Бройката на изборните секции се намалява по политически причини – смятате ли, че това е нормално, попита турският премиер.
Не съм подкрепял ДОСТ и Турция не е подкрепяла ДОСТ. Подкрепяме всяка политическа партия, всяко политическо лице, които имат модерно и евроатлантическо лице. Не знам дали на Ахмед Доган още е забранено да влиза в Турция, нямам информация, каза още Гьокче. Той заяви, че не е достатъчно умен, за да разбира писмата на Доган и да тълкува какво пише между редовете. Проблемът е в популизма, губим си времето за това. Това е начин да се отклони темата на разговора, завърши Гьокче.
Турският референдум
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Мисля, че референдумът беше успешен. Не смятам, че имаше измами при гласуването. Месеци наред всеки показваше своята позиция за референдума и всяка позиция беше огласена от стотици медии. Така Гьокче видя какво се случи в Турция на 16 април, когато 18 поправки в турската конституция бяха приети на референдум с много малка разлика. Официални резултати все още не са обявени.
Около 75% от наблюдателите на референдума, които бяха близо 1 млн. души, бяха на опозицията. В секционните комисии три четвърти от съставите бяха на опозицията – тяхната задача беше да осигурят реда и правилното провеждане на вота, твърди Гьокче. Турският посланик у нас видя като „технически въпрос” приемането на бюлетини без официален печат и не счита това за проблем.
Защо ви интересува – така Гьокче реагира на въпрос дали смъртното наказание ще бъде върнато в Турция. Би било грешно, ако Европа избута Турция заради арогантност, каза турският посланик. Да наречеш един легитимно избран политически лидер диктатор е абсолютна наглост, добави Гьокче и не пожела да каже дали има български политици, освен европейски, които го правят. Той попита и дали ако някой каже, че убийството на „демократично избран лидер”, това не е криминален акт, без да уточнява кого конкретно визира с този „хипотетичен пример”. Следете новините, следете френската преса, призова Гьокче, след като беше отново попитан кой е казал, че е добре Ердоган да бъде убит.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
За финал Гьокче отрече, че в Турция има репресия срещу журналисти, защото упражнява професията си. Имало само арести за криминална дейност, доказана от съда. Турският посланик каза и, че от четири големи вестника в Турция и три били против Ердоган за референдума. Закритите стотици медии след опита за преврат в Турция били част от "терористичната мрежа" на Фетхуллах Гюлен, беше тезата на Сюлейман Гьокче.