Министрите на „Има такъв народ” напуснаха преждевременно заседанието на Министерски съвет в сряда заради напрежение около актуализацията на бюджета, предадоха bTV, Нова ТВ и БНТ.
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Още: Как Пеевски действа по места в бастионите на Доган: Обяснява доц. Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
На днешното заседание кабинетът трябваше да приеме обновения бюджет, който да влезе в сила от 1 юли и да включва всички антиинфлационни мерки. След това актуализацията е планирана да влезе за гласуване в Народното събрание.
По информация на "По света и у нас" - трима от министрите от квотата на "Има такъв народ" в правителството са напуснали заседанието заради искане на външния министър Теодора Генчовска за повече пари за заплати във ведомството.
bTV съобщава, че по неофициална информация причината е, че министрите на ИТН не са останали доволни от финалния вариант на бюджета. Според регионалния министър Гроздан Караджов средствата за пътища били недостатъчни, а за други ведомства не били предвидени пари.
Още: Премиерът Желязков коментира трагичната смърт на 12-годишната Сияна
Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)
Вицепремиерът Караджов и спортният министър Радостин Василев са излезли заедно с Генчовска и според информацията на БНТ са се отправили към парламента. Заместникът на енергийния министър Александър Николов (който не присъства на заседанието) е останал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров
Премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев са били против да се увеличава още бюджетният дефицит с допълнителни разходи. Актуализацията ще бъде обсъдена отново на коалиционен съвет довечера.
Председателят на Бюджетната комисия от ИТН Любомир Каримански заяви, че напускането на министрите на "Има такъв народ" е тяхно право, "след като нищо не им е одобрено".
В неделя той каза, че "почти нито една идея на "Има такъв народ“ не е реализирана в актуализацията на бюджета така, както е предложена". Вчера, след коалиционен съвет за бюджета, Каримански заяви, че предложенията на партията му ще подлежат на допълнителни обсъждания, които най-вероятно ще стигнат до периода между първо и второ четене.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
ОЩЕ: Каримански: Нито една идея на ИТН не е реализирана в актуализацията на бюджета
В началото на заседанието днес Кирил Петков заяви, че в този вариант на актуализацията се отделят 2 милиарда лева за безпрецедентни мерки. "Те не са проинфлационни – крайният дефицит остава 4,1%. Не харчим повече пари, а ги даваме на правилните хора, на най-нуждаещите се", каза премиерът.
Междувременно председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров обясни, че още при приемането на коалиционното споразумение е уточнено, че увеличаването на заплатите във ведомствата ще става след промяна на устройствените правилници на министерствата и оптимизиране на състава и дейността им. За административни реформи в бюджета са заделени 300 милиона лева.
"Сега министерствата трябва да си свършат работата, за да могат тези средства да бъдат освободени и да отидат за увеличаване на заплатите там, където е оптимизирана дейността на различните ведомства", каза той.