"Настоящият адрес на г-н Асен Василев е извън страната, а това означава, че той няма избирателни права за местни избори."
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Това коментира на брифинг говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева. Припомняме, че по-рано днес финансовият министър, който е родом от Хасково, не е успял да упражни правото си на глас, тъй като е заличен от избирателния списък. Причината е принципът за уседналост, който при него липсва - оказа се, че по адресна регистрация той не е регистриран в Хасково. Василев има незаличен настоящ адрес от 2000 г. в САЩ и попадна в забранителния списък.
"Не успях да гласувам. Получих мотивиран отказ, за да ми се издаде разрешение за гласуване", каза пред журналисти Василев и подчерта, че общината няма достатъчно доказателства, че последните шест месеца е бил на територията на България.
Още: ЦИК: На няколко места свършиха бюлетините за гласуване
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
"Община Хасково не може да установи, че последните шест месеца аз съм бил на територията на страната, а не съм живял в чужбина. Мисля, че това е меко казано абсурдно, още повече че им дадохме документи, свързани с избирането ми като народен представител от ЦИК, което автоматично означава, че живея в страната, след това свързано и с назначаването ми като министър на финансите. Не знам колко по-оригинални документи им трябват от Държавен вестник", коментира Асен Василев.
Диагноза за Хасково?
Според него казусът не е, че не може да гласува, а че общината в Хасково в продължение на шест часа се е опитала да установи дали народен представител, избран от Хасково, и министър на финансите е живял през последните 6 месеца на територията на страната. По думите му това е присъда за града, който последните няколко мандата се управлява по безобразен начин.
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: ЦИК подмина молба за интервю с шефа на фирмата доставчик на машините за гласуване (СНИМКИ)
Принципът на уседналост важи само за местни избори. Според него шест месеца преди вота избирателят трябва да е живял на територията на България, което се удостоверява с адресна регистрация.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
"Няма как да гласува, защото към 28-ми април 2023 г. всеки български гражданин с избирателни права трябва да е имал регистриран настоящ или постоянен адрес на територията на страната. Много българи се обаждат, които имат регистриран настоящ адрес извън страната, прибрали са се преди известно време, но не са положили усилия да променят регистрацията си по настоящ адрес, и не фигурират в избирателните списъци", коментира още от своя страна Росица Матева от ЦИК.
Още: "Поредица от много съвпадения": Пълна хронология на един безпрецедентен изборен хаос