Бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова не каза дали, ако ГЕРБ са във властта под някаква форма, ще върнат "Газпром" на масата на преговорите. Трябва да се следва линията, която задава Европейския съюз спрямо държавите-членки, каза тя пред bTV.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Липсата на позиция е показателна и предвид настояването на Цветан Цветанов Петкова да покаже договорената пътна карта за "Турски поток" по времето, когато тя беше енергиен министър. Става въпрос за "Меморандум/пътна карта" за развитието на българската газопреносна мрежа, като документът е подписан на Икономическия форум в Санкт Петербург от Петкова и "Газпром", но до момента той не е публично показван.
Според Петкова, правителството трябвало търси алтернативи за доставките на природен газ, а не да се занимава да атакува политическите си опоненти.
ОЩЕ: Делян Добрев вдигна градуса за енергийна криза с прогнози за гигантски сметки
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Теменужка Петкова определи като кризисен пиар договорените седем танкера с втечнен газ като стремеж да се прехвърлят проблемите с газа към служебното правителство и президента Румен Радев. Според нея никой не знае на каква цена ще бъде купуван втечнения газ. Когато премиерът в оставка Кирил Петков казва, че нещо ще се понижи в енергоносителите, то тя върви рязко нагоре, изтъкна Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Показателно е, че почти по същото време, пред БНТ депутатът от ДПС Рамадан Аталай използва думата "престъпление" за танкерите - защото това било да ги договориш, а да няма къде да ги разтовариш. Само че Кирил Петков изрично каза, че има вече осигурено място за разтоварване на първия, а договорът не е окончателно парафиран и може да се развали до 18 август включително, ако бъде намерена по-изгодна оферта.
Големият проблем според Петкова е, че се пуска нещо в медиите, но никой не казва как втечненият газ ще стигне до България. Теменужка Петкова се съмнява, че 7 танкера ще стигнат до България, а това, както се изрази тя, е един кризисен пиар и прехвърляне отговорността към следващите правителства.
Според Теменужка Петкова връщането на Иван Иванов като шеф на КЕВР е добро решение. Тя смята, че Иванов е отговорен човек и няма да избяга от задълженията си.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Петкова отхвърли твърденията, че „Възраждане“ са патерица на ГЕРБ. ГЕРБ са в добри отношения и с ИТН, след като излезли в опозиция и напуснали властта.