От години се говори, че България е троянския кон в ЕС на Москва. Тази теза е пресилена, но трябва да се замислим сериозно. За съжаление тази теза има нови аргументи в настоящата обстановка. България е единствената страна в НАТО и ЕС, в която се води дебат трябва ли да се помага на Украйна. Други като нас няма. Това каза в ефира на Нова телевизия бившият министър на отбраната проф. Тодор Тагарев.
Още: Състезание по бързо четене в парламента: "Възраждане" и Киселова се шегуват за стенограмата
Още: На първо четене: Депутатите приеха бюджета на НЗОК
По думите му с вкарването ни в този дебат привържениците на руската агресия изкараха много напред своята отбрана.
„Трябва да дебатираме по теми, които наистина са важни - как да помогнем на Украйна, достатъчни ли са съюзническите сили на нашата територия, за да осигурят сигурността на страната, какво ще правим в бъдеще“, смята Тагарев.
„Ние казваме, че няма да помагаме на жертвата. И какво означава това? Че помагаме на агресора“, добави той.
Още: Кристиан Вигенин: Европейските пари за сближаване не трябва да отиват за оръжия
Още: За "мутрата Борисов": Изгониха, а след това върнаха, депутат от "Възраждане" от пленарна зала
Тагарев заяви, че преди дни е излязъл детайлен анализ с какво другите страни помагат на Украйна. „Те станаха ли цели на Русия? Русия вече ни обяви за враг, така че начина да реагираме е като търсим тясно взаимодействие с НАТО и ЕС и да засилим отбраната си“, категоричен бе Тагарев.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Правителството промени важен договор на България с Русия заради еврото
Още: Кабинетът одобри Национална отбранителна стратегия на България: Какво пише в нея?
"Благодарение на удивителните и храбри действия на украинския народ към момента няма заплаха за нас. Не само ние трябва да сме благодарни за действията на Украйна, но и страни като Молдова и Грузия", заяви бившият министър.
Според него Русия няма да нападне друга страна, защото е изтощена.