Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдебната реформа в Конституцията също мина на второ четене

19 декември 2023, 16:32 часа • 2696 прочитания

Частта от конституционните промени, касаещи т.нар. "съдебна реформа" също минаха на второ четене в Народното събрание. Именно тези текстове бяха основния мотиватор на партиите от управляващото мнозинство ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС да започнат прекрояването на основния закон.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Депутатите приеха и текст, според който президентът ще има срок от 7 дни, за да издаде указ за назначаване или освобождаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор.

Съдебната реформа

Мандатът на главния прокурор

Парламентът реши главният прокурор да се избира от Висшия прокурорски съвет без право на преизбиране за срок от пет години. Депутатите приеха на второ гласуване административните ръководители в прокуратурата да се назначават за срок от пет години с право на още един мандат. Още: И министрите ще могат да са с двойно гражданство

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Депутатите разписаха още за извършено престъпление от общ характер главният прокурор да може да се разследва. 

Парламентът отхвърли предложението на ИТН обвинител номер 1 до се избира пряко от избирателите. От партията на Трифонов искаха още главният прокурор да се избира без право на повторно избиране за срок от седем години. 

Председателите на ВКС и ВАС

Народното събрание прие и председателят на ВКС и ВАС да се назначават от президента на републиката по предложение на Висшия съдебен съвет за срок от седем години. Текстовете предвиждат президентът да не може да откаже назначаването и освобождаването при повторно направено предложение.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Предвижда се още административните ръководители на съдилищата да могат да се преизбират само за още един мандат. Още: НС ограничи лицата, между които президентът ще може да избира служебен премиер

Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет

Депутатите разделиха Висшия съдебен съвет на две - съдебен и прокурорски съвет. Парламентът реши Висшият съдебен съвет да се състои от 15 членове. Този съвет ще включва председателя на ВКС и ВАС, осем членове, избирани пряко от съдиите и петима от Народното събрание.

Народното събрание реши още Висшият прокурорски съвет да се състои от 10 членове, в това число главният прокурор и шефът на ВКС, двама, избирани пряко от прокурорите, един - от следователите и петима -  от парламента.

Какво друго приеха трите формации - четете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес