Не мисля, че казусът с машините може да бъде онова, което ще компрометира изборния процес. Това заяви пред БГНЕС политологът Страхил Делийски.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
Той коментира прекратения машинен вот във Великотърновско заради проблем с подредбата на преференциите, както и многобройните сигнали за нарушения от други части на страната, които проверява изборната администрация.
„Ясно е, че набързо стана всичко. Имаше неясноти в цялата процедура, което компрометира изобщо идеята за гласуване с машини. От друга стана, голяма част от гласоподавателите са доволни от машините“, посочи Делийски.
„Чува се за сигнали, за проверки, но до края на деня не се оповестяват конкретни имена. Съвкупно, различните проблеми могат да дадат основание за някакъв тип оспорване. Аз очаквам да се случи, няма да е за първи или последен път. Проблемът с машините стана някак си ключов поради невъзможността да се говори до края на изборния ден за резултати, фокусът на коментарите отиде в машините“, допълни още политологът.
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Според него обобщената избирателна активност вероятно ще бъде по-ниска от предходните парламентарни избори. „Активността е по-ниска от обикновено, поне по данните, които виждаме в ЦИК, сравнено с предходни избори. Дали тя ще се повиши в последния момент, трудно някой би могъл да каже. Много зависи от това как твърдите електорати на партиите са разчели поведението им. Някои излизат да гласуват по-рано, други по-късно. Очаквано активността е по-ниска“, смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ
Опашките от желаещи да гласуват в телевизионните репортажи, а ниска активност в данните на ЦИК политологът си обяснява така: „Все пак има по-различен ред на гласуване, изчакване и т.н. Бързо се гласува, но се чака за гласуване. Можем да съдим само от официалните данни“.
Темата продължава и в тези материали.