Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стефан Янев: До 15 октомври внасяме в Брюксел Плана за възстановяване и устойчивост

02 октомври 2021, 12:52 часа • 5513 прочитания

България ще изпрати в Брюксел Плана за възстановяване и устойчивост до 15 октомври. Новината съобщи служебният премиер Стефан Янев след поклонението „Тракийска памет“ в Маджарово. На събитието присъстваха още вицепрезидентът Илияна Йотова, която има тракийски корени, дипломати и духовници.

Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство

Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист

„Предизвикателствата са много. Предприели сме необходимите мерки, така че той в голямата си част е завършен, остават откритите въпроси на ниво експерти, надявам се да бъдат решени в рамките на следващата седмица. Така най-късно до 15 октомври трябва да имаме готовност да предадем плана“, каза Янев пред журналисти. 

Той уточни, че България е поела ангажимент през 2035 г. процентът на използваните в страната ни въглища ще е 0 и добави, че в него не е заложено какви ще са стъпките за изпълнението на тази цел.

По думите му енергийната стратегия на България е коментирана от политическите сили в 46-ото Народно събрание. Той припомни, че 2036 г. е записана като крайна дата в национален документ за закриването на въглищните електроцентрали. 

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)

„Все още преговаряме с Европейската комисия да увеличим този срок, да го отложим, защото въпросът е комплексен, той касае множество хора, заето в тази индустрия", категоричен бе Стефан Янев. 

Премиерът Янев коментира и пиковото поскъпване на природния газ: „На този етап не са обсъждани варианти за подпомагане на бизнеса, въпрос на бъдещи калкулации е дали може да се балансира в това отношение“.

Стефан Янев коментира и кандидат-президентската надпревара за „Дондуков“ 2. „Не трябва нещо да ни учудва в политическата ситуация и стремежа на определени хора да издигат кандидатури, определени партии да търсят реализация – това е част от нормалната политическа обстановка в една демократична държава. Нещата трябва да се развиват пред очите на хората, да няма впечатление, че нещо се прави зад сцената“, посочи той. 

„Тук сме да преклоним глава, да отдадем почит на хилядите жертви. Ден за памет, тази памет трябва да съхраняваме и предаваме на поколенията, защото тя е в основата на нашата единичност, това, което ни движи и ще ни направи по-успешни в бъдеще“, каза още Янев.

Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка

Още: Божидар Божанов с подробности за преговорите за правителство с ГЕРБ

През 1913 г. край днешния град Маджарово приключва Походът на спасението от българи, тръгнали от Дедеагач. Преследвал ги турски аскер и край Арда са избити 1800 души – жени, деца и старци. Двама български воеводи са защитавали бежанците. Благодарение на тях, са спасени над 20 хил. души, а Маджарово получава името си в знак на признателност към един от тях – Димитър Маджаров.

108 години след кървавите събития вицепрезидентът Илияна Йотова припомни думите на капитан Петко Воевода: „Няма българи, няма турци, всички сме хора. Но хората се ядат едни- други. Защо ли – всичко е за пари”. Според Йотова, думите на Капитана могат да бъдат отнесени и към днешното време. В Маджарово вицепрезидентът отказа да коментира номинациите на Лозан Панов за държавен глава и на Невяна Митева за вицепрезидент на Анастас Герджиков.

Още: Атанас Пеканов: По-добре да имаме добър, отколкото претупан План за възстановяване и устойчивост 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес