Натискът върху съдиите по-софистициран, всичко се маскира през конкурсите за нови съдии и "демократичното начало". Съдиите също може да протестират, като прокурорите – съдиите протестираха срещу недопустимите действия срещу съдия Мирослава Тодорова, която си позволи да изрази позиция. Това заяви Татяна Жилова, председател на Съюза на съдиите в България.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
ОЩЕ: ВАС отмени окончателно дисциплинарното наказание на съдия Мирослава Тодорова
Жилова напомни и критиката на Лозан Панов за механизма за главния прокурор, като визира, че не може да има знак за равенство между обвинител номер едно и председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Председателят на Съюза на съдиите изрично обясни какви са препоръките на Венецианската комисия за Висшия съдебен съвет (ВСС) – съдийската колегия да бъде сформирана с превес на избрани директно от съдиите представители (сега е 6:6 с парламентарната квота), докато прокурорската колегия да бъде с повече представители от парламента (сега е 5:5, като не борим главния прокурор). Това е нормалното, в съдийската колегия да има и колеги от академични среди през парламентарната квота, докато в прокурорската колегия обществото да има повече контрол чрез представители на директно избрания орган т.е. парламентът, смята Жилова.
Председателят на Съюза на съдиите счита за опасно с обикновено мнозинство във ВСС (13 гласа) да се определия кой е и главният прокурор, и председателите на ВКС и ВАС.
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
За главния прокурор Жилова обърна следното внимание – особено важно е може ли да влияе на кариерното развитие на прокурорите. Сега може, подчерта тя. "Както знаете, главен съдия няма", каза Жилова пред БНТ. Тя продължи с думите, че между 1990 и 2016 година и прокурорите, и съдиите бяха назначавани от административните ръководители и чак като ЕК обърна внимание, че не може така, са въведени конкурси. За 2 години това беше побългарено, заяви председателят на Съюза на съдиите, визирайки явно нагласяване на конкурси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
ОЩЕ: "Правосъдие за всеки" пита кандидат-депутатите за съдебната реформа
"Към този ВСС нямам големи очаквания за безпристрастно разследване. Съдебната реформа обаче е неизбежна – ще бъде извършена, но не толкова бързо", обобщи Жилова. Тя е категорична, че не може ВСС да се оправдава с липса на абсолютно конкретни норми - тогава да се намери адекватна близка норма, не да не се поема отговорност.
"Когато виждаш какви порочни процеси текат, ти трябва да реагираш. Иначе ни сваряват като жаби", заключи Жилова.
Още: Денков: Вотът на недоверие няма да мине
Още: Калин Стоянов видя колебание в хората на Доган: Доста са объркани
ОЩЕ: Пленумът на ВСС решава утре съдбата на Гешев като главен прокурор