Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спецпрокуратурата беше перверзия: Правосъдният министър за промените в Конституцията и убийството на Нотариуса

05 февруари 2024, 08:45 часа • 2102 прочитания

Институциите имаха две години да реагират на разследването на Антикорупционния фонд. Очевидно институциите реагират бавно и този случай може да не се разплете. Това каза министърът на правосъдието Атанас Славов в ефира на Нова телевизия относно убийството на Мартин Божанов – Нотариуса.

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

ОЩЕ: Божанов и "Осемте джуджета": Сбил се е с Пепи Еврото, твърди главният герой

"Още миналата година съм се информирал и ми беше отговорено, че има досъдебни производства срещу Мартин Божанов. Питах конкретно за заплахите към магистрати. Не мога да дам информация дали са разпитвани хора и как е вървяло следствието. Съществува следствена тайна и само прокурорите знаят какво е станало“, обясни министърът.

Попитан без да се разрови докрай този случай и кого лъжем, че нещо може да се промени с промените в Конституцията, Славов отговори, че трябва да се стигне до дъното. „Трябва да се види какъв е този клуб, кои са магистратите, влизали там“, каза той. Припомняме, че според журналистически разследвания Нотариуса е имал клуб с ограничен достъп, където всъщност са давани подкупи и поръчки как да бъдат решени определени дела.

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано

„Важно беше за България да закрием така нареченото спецправосъдие. Именно заради тези случаи това трябваше да се направи. Трябва да има равна справедливост за всичко. Това, което се случваше в тази спецпрокуратура, беше перверзия“, заяви Славов.

ОЩЕ: Йорданова: С решението за Пеевски спецпрокуратурата доказа, че закриването ѝ е адекватно

Той призна, че голяма част от хората, изпълнявали такива поръчки, все още са в съдебната система. „Вероятно се държат по-умерено, но големият проблем е, че не са понесли отговорност. Структурата на ВСС не позволяваше да се носи такава отговорност. В новия формат на ВСС надявам се да има по-силни правомощия. Никой главен прокурор вече няма да е Господ“, каза той. 

"Това да имаме този покоен вече човек, който в съдебно заседание пред публика в зала си позволява открито да заплашва съдия, това означава, че неговите контакти са стигали до най-високото ниво в системата", добави министърът.

Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите

Още: Нинова писа двойка на кабинета

"Имаме около 1500 прокурори и около 500 следователи. Аз вярвам, че голяма част от тях са добри професионалисти и достойни магистрати. Вярвам, че и двете системи - и на съда, и на прокуратурата, могат да намерят сили в себе си и да сложат тези компрометирани хора на правилните места. Смисълът на тази промяна, която се извършва в момента, е да даде възможност на тези хора, които са честни и достойни, да работят свободно, да могат да образуват наказателни производства и да виждаме корумпираните в затвора", призова Славов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес