Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спецкомисията на НС не прие шефът на военното разузнаване да е военен

16 юли 2015, 19:37 часа • 5981 прочитания

Депутатите от комисията за контрол на службите не приеха предложения на опозицията от БСП текст в Закона за военното разузнаване директор на службата да бъде военнослужещ на действителна военна служба с висше военно звание, предаде БГНЕС.

Ако този текст беше приет, щеше да се окаже, че на това условие не отговаря сегашният директор на службата Йордан Бакалов. Той е вторият цивилен ръководител на службата след Веселин Иванов. Днес у нас ръководителят на военното разузнаване е цивилен, а на цивилното – Националната разузнавателна служба – НРС, е генерал-майор.

Предложението на депутатите от опозицията бе отхвърлено след две гласувания. При второто 7 бяха "за", 4 - "против", трима се въздържаха. Беше оспорвано броенето обаче и се наложи председателят на комисията Димитър Лазаров да даде почивка. След нея Димитър Дъбов от левицата каза, че е било съобщено така, но реално са били 8 на 7, Атанас Мерджанов посочи, че от самото начало по проектозакона гласуват 15 човека. Филип Попов посочи, че при последното гласуване са 14 и попита къде отиде този глас. Беше гласувано предложение да се броят само гласовете на присъстващите в залата депутати и заради това депутатите от БСП напуснаха залата.Така по време на заседанието в един момент се наложи председателят да даде почивка, защото в залата останаха 9 човека, а комисията е от 20, за да има кворум са необходими 11. След това заседанието продължи при хипотеза в правилника при наличния състав, когато е не по-малко от 1/3 от всички членове.

Преди разправиите депутатите приеха около 20 текста от закона. Те приеха към органите, които осъществяват ръководство на военното разузнаване освен министъра на отбраната, началника на отбраната, да бъде и министър-председателят. В проектозакона се посочва, че той осъществява общото ръководство на военното разузнаване на стратегическо ниво; поставя дългосрочни и годишни информационни задачи на служба "Военна информация"; изисква и получава становища и доклади от директора на служба "Военна информация" по въпроси, свързани с изпълняваните от нея функции и задачи. Беше оттеглено предложението служба "Военна информация" да е непосредствено подчинена на Министерския съвет. Тя остана структура на пряко подчинение на министъра на отбраната. Предложението за това службата да е подчинена на МС беше на Методи Андреев.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес