Новина от КСНС все пак има и това е фактът, че сега бе създадена една рамка за провеждането на политиката на България спрямо РС Македония. Това заяви историкът доц. Спас Ташев пред БНТ за проведения вчера КСНС при президента Радев за Република Северна Македония. „Дотолкова доколкото има консолидация на новите политически фактори, все пак новина от КСНС има – всичко се приема с консенсус“, заяви той.
Имало е много сериозни дискусии по време на КСНС, поставени са различни гледни точки и е прието решение, което създава рамка за политиката на България спрямо РСМ, добави доц. Ташев.
По думите му излизаме извън сферата на историята, но историята в никакъв случай не се пренебрегва. Ако се постави договорът на България с РСМ или договорът на Гърция с РСМ, ще се види, че има много големи различия. При нас има доброжелателност, липсват срокове за целите, които преследваме, но документът е по-слаб, ако съпоставим с политиката на Гърция. Братята и да се карат, пак са си братя, изтъкна доц. Ташев.
Той недоумява какъв компромис трябва да има за това да се каже какво е съдържанието на един документ. Доц. Ташев подчерта, че фалшификации и език на омразата е имало и спрямо македонските албанци. Искането на самите македонски българи да бъдат вписани в Конституцията е сериозната крачка напред, категоричен бе историкът.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
По думите му, когато Скопие впише българите, тогава ще тръгне лавинообразен процес по преодоляване на различията. България нкога не е оспорвала идентичността на хората в Скопие, но РС Македония не може да продължава да забранява на гражданите си, съхранили българското си самосъзнание, да не се наричат българи, настоя Ташев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Доц. Ташев изрази мнение, че до национален референдум няма да се стигне. Той пожела успех на новото македонско правителство, което да преодолее пречките, за да може да започнат нормални преговори за присъединяването на РСМ в ЕС.