Служебното правителство, което бе остро критикувано за кадруване в министерства и държавни фирми, се е разпростряло на нов спорен терен – разпореждането с държавна собственост. В края на 2022 г. и в началото на тази година има видима активизация на Агенцията за публични предприятия и контрол в провеждането на търгове за продажба на големи имоти, публична държавна собственост. Някои от имотите са актувани непосредствено преди продажбите. Интересни са и резултатите при някои приключили вече търгове – припокриване на купувачи.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това показа проверка на в. "Сега" в електронната платформа за продажба на имоти, частна държавна собственост, поддържана от Агенцията за публични предприятия и контрол (АППК). През тази платформа чрез електронен търг вече се продават почти всички имоти, частна държавна собственост и около сделките има значително по-голяма публичност.
Прегледът на обявените търгове от идването на служебното правителство на Гълъб Донев показва явно активизиране при продажбите на големи имоти, частна държавна собственост с данъчна оценка над 10 000 лв., предоставени за управление на областните управители. Такива имоти по закон се продават при завишени изисквания с решение на агенцията за публичните предприятия и контрол, но инициативата и при тези продажби идва от съответния областен управител. Решенията за продажба на по-евтините имоти идват самостоятелно от областните управители.
Към момента в електронната платформа има обявени от АППК 16 предстоящи търга, като 13 от тях са на имоти към областните управители с оценка над 10 000 лв. От началото на миналия август, когато дойде на власт кабинетът Донев, са вече проведени други 9 търга. Това са сериозен брой сделки на фона на факта, че броят на големите имоти към областните управители не е толкова голям. По данни към средата на 2022 г. е имало областни управи, които не разполагат с нито един имот с данъчна оценка над 10 000 лв. - например Ловеч, при други тези имоти са малък брой - Силистра например декларира 4 такива имота. Наред с продажбите на големи имоти с данъчна оценка над 10 000 лв. има множество продажби, обявени самостоятелно от областните управи, с данъчни оценки под 10 000 лв. Предстоящите търгове, обявени от областни управители, в момента са 16. За сравнение от началото на 2022 година до август месец има проведени едва 8 големи търга на имоти от АППК, като 3 от тях са преповторени.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Освен многото продажби, впечатление при някои имоти прави и скорошното им актуване. Така например имот от 12 739 кв. м. в село Дебръщица се е сдобил с акт за частна държавна собственост на 7 декември 2022 г. и в момента вече е в продажба. УПИ от 763 кв. м. в с. Раклиново, Айтос, е актуван през септември и сега се продава. Сред прясно актуваните имоти е и една от най-интересните сделки - продажбата на огромен терен от 811 419 кв. м. в пловдинското село Катуница. Тази продажба е прекратена през февруари заради нарушения, като не е ясно дали имотът ще бъде пуснат пак за продажба, но сделката е много интересна. Огромният имот е дарен от община Садово в полза на държавата с решение от 15 септември 2022 г. Общината получава този имот – изоставена орна земя, като дарение от държавата през 2016 г. с условието да развие на мястото база за лов и риболов. Това условие не е изпълнено в рамките на определения 5-годишен срок и общината миналата година връща имота. Имотът е получен от областния управител на Пловдив, актуван е с нов акт за частна държавна собственост на 10 ноември и е пуснат за продажба с дата на търга началото на февруари. Продажбата е отменена с аргумент, че указанията за попълване на декларациите за липса на конфликт на интереси не са достатъчно ясни, а липсвали и данни за специфичния режим заради попадането на имота в защитена зона. Търгът за големия имот е обявен с начална цена 243 425 лв. или 30 стотинки на кв. м.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Интересно е и попадането в списъка на търговете на имоти, които са били част от държавния поземлен фонд, при който действат редица ограничения за продажба на земите. Такъв е случаят с имотът от 12 739 кв. м. в село Дебръщица, пуснат за продажба от областния управител на Пазарджик. Имотът е нанесен в кадастралната карта като пасище, част от държавния поземлен фонд, към земеделското министерство. Как имотът е стигнал до продажба от областния управител от документите не е ясно. Началната тръжна цена тук е 12 731 лв. – близо 1 лв. на кв. м. Много сериозна активност в края на годината по прехвърляне на имоти към поземления фонд разви военното министерство, но засега няма данни за последващи разпореждания при тях.
При търговете по области нерядко има припокриване. Едно и също физическо лице е купило от областния управител на Бургас четири УПИ-та, пуснати за продажба в Карнобат. Еднакви купувачи има по търг за поземлени имоти в с. Бузовград, Стара Загора. Съвпадение има и при два търга на областния управител на Сливен. Това не е забранено по закон и продажбите зависят от интереса към търговете.