Министерство на отбраната се разбърза с процедурата по подготовката за придобиването на още 8 F-16 Block 70 от САЩ. Това става ясно от отговор служебният военен министър Георги Панайотов на парламентарен въпрос на депутата от ГЕРБ Христо Гаджев.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
За първите 8 изтребителя българското правителство даде през 2019 г. наведнъж 1,3 млрд. долара или по онова време около 2,2 млрд. лв. Това стана по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни самолета). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника. Изпълнението е в ход, като американската страна уверява, че машините вече се произвеждат, а някои от пилотите вече заминаха на обучение в Щатите, пише в-к "Сега".
Целият пакет е за ескадрила от 16 самолета, но беше дадена възможност те да бъдат придобивани по 8. Затова циклично се появяват и различни съобщения, че се подготвя сделка и за втората част от самолетите.
Именно това е по същество и въпроса на депутата Гаджев до военния министър - на каква фаза са преговорите със САЩ за вторите 8 самолета, дали е придвижена процедурата и на какъв етап е тя. Той изрично иска Панайотов да му отговори писмено.
В отговора си военният министър съобщава, че вече е информирал Министерския съвет, че ще изпрати до САЩ писмо - заявка за подготовка на проектодоговор. Веднага след това се признава, че се бърза с процедурата като се посочват няколко аргумента за това. При единият се твърди, че при официални срещи с представители на посолството на САЩ е получена информация, че предстои промяна в конфигурацията на произвежданите самолети заради нови клиенти т.е такива, които идват след първите наши 8 самолета. Едни от най-съществените изменения щели да бъдат в системата за аварийно напускане на самолета. Така имало риск едните ни 8 самолета да имат една система, а другите 8 да се наложи да имат друга. Така трябвало да се поддържат две различни катапултни системи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Идеята е всички изтребители F- 16 да са в една конфигурация, защото така се осигурява безопасност на полетите, увеличава се оперативната наличност на самолетите и намаляват средствата за поддръжка, тъй като няма да има необходимост от закупуване на резервни части и консумативи и за двете конфигурации. Освен това военният министър обяснява, че процедурата се движи и защото имало "непръснат процес по ескалация на цените".
От Министерството на отбраната заявиха, че служебното правителство нито води, нито има правомощия да води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70". Оттам заявиха, че в проекта за актуализация на бюджет 2021 не се предвиждат никакви разходи за закупуване на нови изтребители, посочват още от ведомството.
Следващите 8 изтребителя F-16, които България предстои да реши дали и кога ще закупи, ще са на висока цена. Тази прогноза е на път да се сбъдне, след като вицепремиерът и министър на отбраната
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Според Панайотов, това, което се изпраща било необвързващ документ и от него няма да се породят правни или финансови ангажименти за България, но ще бъде получена достоверна информация за цени, срокове и доставки. В период от 6-8 месеца САЩ ще ни представят проектодоговор с цени и срокове. Тогава офертата ще бъде внесена за одобрение от парламента. Проектът задължително ще мине през Народното събрание, тъй като по закон военните разходи над 100 млн. лева се решават от депутатите.
В сряда вечерта министерство на отбраната пусна съобщение, че правителството на премиера Стефан Янев не води и не може да води преговори за закупуването на нови 8 изтребителя F-16 Block 70. "Служебното правителство нито води, нито има правомощия да води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70. В проекта за актуализация на бюджет 2021 не се предвиждат никакви разходи за закупуване на нови изтребители", се казва в съобщението.
Още през септември м.г. стана ясно, че Министерство на отбраната е изпратило писмо-заявка, свързано с проучване на възможности за придобиване на още 8 броя самолети F-16 Block 70. Това се разбра тогава от правителствено съобщение за среща на премиера Бойко Борисов с представители на американската компания „Локхийд Мартин“, от която България вече закупи бойни самолети за нуждите на отбраната ни. В разговора участва също посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа.