Разработен е механизъм за определяне на минималната работна заплата. Предстои да бъдат направени уточнения за горната граница на минималното възнаграждение, която ще се определя от правителството в случай, че работодатели и синдикати не се разберат.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Това каза служебният социален министър Гълъб Донев, който отчете работата на ведомството за времето на служебния кабинет.
Министърът изрази надежда в оставащите дни на правителството социалните партньори да договорят и спорните точки. Ако това не се случи, направеното до момента ще бъде на разположение на редовното правителство, каза Донев, цитиран от бтв.
Социалният министър обаче отказа да обясни в конкретика как ще изглежда новият механизъм.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
До момента са договорени над 15 статистически индикатори, които ще се ползват в преговорния процес между работодатели и синдикати, като статистическите данни трябва да бъдат предоставяни до 31 март.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Междувременно работодателите излязоха с позиция, че настояват това да се разглежда от следващия кабинет. От бизнеса посочват, че в проекта липсват критерии за долна и горна граница на размера на минималната заплата, и че се създава възможност за ежегодното й актуализиране.