Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служебният финансов министър - възпитаник на Харвард, спомогнал за важна реформа

11 май 2021, 14:55 часа • 21286 прочитания

Служебният финансов министър Асен Василев е познат на публиката от предишен служебен кабинет- този на президента Росен Плевнелиев, когато той му повери министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

От края на миналия си служебен мандат като икономически министър до началото на този - вече като финансов, Василев не спира да предлага различни идеи.

Василев беше един от хората, благодарение на които завърши реформата, която не позволява държавни дружества и дружества с държавно участие над 50% да държат повече от 25% от парите си в една банка. Става въпрос за нетна експозиция на предприятието, т.е. разликата между влога му в дадена банка и взетите от банката заеми от самото предприятие. Изчисленията се правят в левове.

Той има интересни идеи по отношение на държавната администрация.

Ако в новия бюджет не бяхме заложили 30% увеличение на разходите за администрация, а бяхме заложили 30% намаление на разходите, самата администрация щеше да започне да търси начин как да спести тези пари. Най-лесният начин е да се автоматизират процесите, за да не трябват толкова много хора и звена, които са безсмислени.

Най-лесно да направиш реформа е през бюджета - като намалиш парите на дадено звено, то започва да си оптимизира процесите и да върши същата работа с по-ефективен ресурс“ , смята той. И добавя, че „реално като мерки за здравните заведения, за бизнесите са заложени жълти стотинки", посочва той, цитиран от 24 часа.

В началото на кризата с коронавируса заедно с колегата си от "Харвард" Кирил Петков разработват план, който да реши насъщен въпрос - как бизнесът да не спира с всички последствия от това, докато здравните власти се опитват да овладеят епидемията. Планът, макар и базиран на препоръките на Световната здравна организация, остава за кратко само в светлината на медийните прожектори, тъй като е извън политическа стилистика и конюнктура. Той предвиждаше масово редовно тестване на работещите, за да не бъдат спирани бизнесите.

"Или правителството очаква много тежко развитие на кризата с COVID и много тежка икономическа рецесия в световен план и се опитва да вземе превантивно дълг, преди да затворят капиталовите пазари, или се очаква спиране на част от потоците, с които бюджетът се финансира." Това коментира в най-прясната си телевизионна изява от есента на миналата година Асен Василев пред bTV.

Предположенията му са по адрес на информацията за поетия от България нов дълг за 5 млрд. лв. под формата на две емисии - 10- и 30-годишни облигации. Тогава той коментира, че правителството не обяснява за какво ще използва парите, с които по думите му два пъти може да се построи магистрала "Хемус". Заключението му тогава бе, че правителството разполага с огромен ресурс - приходите от данъци, еврофондовете, пласиран дълг, и въпросът е дали с тях няма да се изпълняват икономически необосновани проекти като този за АЕЦ "Белене".

Асен Василев е роден в Хасково. Завършил е хасковската езикова гимназия и икономика в Харвард. Специализирал е бизнес администрация и право в Harvard Business School и Harvard Law School. Василев е съосновател е и президент на Everbread – една от петте компании в света за ценообразуване на самолетни билети. Everbread е частично финансирана от Националния Фонд за Научни разработки на Сингапур и от първия инвеститор в Skype.

Съосновател е и директор е на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност. Преподавател е в програмата за икономически растеж и развитие, афилиирана със Софийския университет “Св. Климент Охридски” и с Центъра за стратегии и кoнкурентоспособност в Harvard Business School.

От 1999 г. до 2004 г. Асен Василев работи като консултант в Monitor Group в САЩ, Канада, Европа и Южна Африка. Ръководи проекти за маркетинг и стратегическо развитие на големи международни компании в телекомуникационната индустрия, енергетиката, минното дело, застрахователната индустрия и в редица големи производители на потребителски стоки.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес