Депутатите приеха на първо четене актуализацията на бюджета на Националната здравно осигурителна каса, която предвижда допълнителни над 100 милиона лева за здравеопазване, основно за борба с пандемията от COVID-19.
„За“ гласуваха 145 народни представители, един - „против“, а 39 – „въздържал се“. Единствено от ГЕРБ – СДС имаше един против и 39 се въздържаха.
Преди дебатите в пленарна зала здравният министър Стойчо Кацаров призова депутатите да гласуват бързо актуализацията на бюджета.
При обсъжданията Георги Михайлов от БСП каза, че тяхната ПГ смята, че трябва принципно да бъде подкрепена актуализацията на първо четене и ще внесе своите поправки и своето мнение детайлно между първо и второ.
След това в пленарна зала се разигра скандал, което вече не е нещо ново за българските парламентаристи.
Станислав Балабанов от "Има такъв народ" обвини предишните управляващи от ГЕРБ, че не са се справили с кризата, хората са умирали на стълбите пред болниците, а ексздравният министър Костадин Ангелов се возил в „джипката“ на Бойко Борисов.
Тома Биков от ГЕРБ му отговори, че от ИТН и лично лидерът им Слави Трифонов били от хората, които твърдели, че изобщо няма коронавирус, а Мая Манолова от ИБГНИ горяла маски по площадите, защото маските били, за да мълчат.
Съпартиецът му Александър Ненков пък заяви, че България се намира в трудна ситуация, светът е изправен пред огромно предизвикателството, само че е добре да си дадем сметка, че врагът е невидим.
„В такива ситуация трябва да сме обединени, а какво направихте вие – ако наистина предишното правителство не се е справило, какво направихте вие с вашите противоречиви изказвания“, обърна се той към ИТН.
Костадин Ангелов отсече, че няма от какво да се срамува.
„Сам да припомня какво правихте Вие по време на пресконференциите след заседанията на Националния оперативен щаб – правехте пропаганда как няма коронавирус, същото по това време правеше и настоящия министър Стойчо Кацаров, той каза, че се умира с коронавирус, а не от коронавирус, не ми се струва логично ние да сме единствената държава, която да е прозряла истината“, обърна се той към Балабанов.
"Грозна е картинката, която наблюдаваме в момента, отговори му от трибуната Станислав Балабанов. Появата ми тези брифинги беше основателна, тъй като приоритет за вас бяха въпросите на Беновска и Николова от едни други сайтове, които всички познаваме.
Въпросите ми бяха въпроси, които си задаваха всички български граждани. Българският народ не получаваше истинската информация за това, което се случва, а чуваше как детските площадки ще бъдат превърнати в морги.
Гледахме нелогичните действия на вашия премиер. Трябва да ви е срам, че вашите заповеди бяха премахвани от вашия премиер с лека ръка, когато не му изнасяха. Вие носите отговорността. Ние не се казвали, че вирус няма – ние просто показвахме грешките и българският народ го видя, подчерта Балабанов.
"Няма факти, че сме горили маски, но има снимки, как здравният министър заедно с шефовете на най-големите болници се возят в джипката вместо да лекуват болни, заяви от парламентарната трибуна председателят на ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме!"
Има снимки как стоите смирено и позорно и слушате, показват ви магистрали, които впоследствие се показа, че са строени незаконно. Ако призовавате за обединение, защо не подкрепяте актуализацията на бюджета? Защото призивите са лицемерни. Сметките ви обаче отново няма да излязат верни", каза още Мая Манолова.
„Ние всички бяхме против това „джипката“ да разпределя разходите. Сега определяме нова „джипка“ – Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса, само че тази „джипка“ вече е с девет места, защото членовете на Надзорния съвет са деветима.
Трябва ли на девет човека, от които 4-ма представители на държавата, да дадем възможността да разпределят по собствено усмотрение, без методика, без ясни правила 120 милиона лева“, каза Хасан Адемов от ДПС. Той посочи, че това е големият въпрос, на който предложенията между първо и второ четене трябва да дадат отговор.
„Между двете четения на законопроекта е наложително да имаме критерии за контрол и гаранции срещу неефективно изразходване на този изключително ценен публичен ресурс”, каза Александър Симидчиев от Демократична България.
Здравният министър Стойчо Кацаров не се съгласи, че ако разходите се разпределят с решение на Надзорния съвет на НЗОК това не е прозрачно.
„Напротив, всички решения на Надзорния съвет на НЗОК и обсъжданията се публикуват, стенограмите от обсъжданията се публикуват. Това е точно толкова прозрачно колко е прозрачно и заседанието на Народното събрание, но няма проблем да бъдат диференцирани и да бъдат описани.
Това не е пречка да бъде приет закона. Това не е основание да бъде отхвърлен закона, това може да бъде направено без проблем”, каза той и обясни защо е по-добре да не се прави.