Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След "Евролаб": Депутатите забраняват частните лаборатории по границата

26 септември 2023, 12:32 часа • 5495 прочитания

По българските гранични пунктове само държавни лаборатории ще могат да осъществяват контрола на вноса на храни в ЕС и тази дейност няма да може да се превъзлага на частни компании. Това решиха депутатите на първо четене първо четене по предложение на "Продължаваме промяната - Демократична България". 

Целта на законопроекта е да се ограничи възможността по външните граници на ЕС нови частни субекти да приватизират дейността по лабораторните анализи, подобно на фирмата "Евролаб 2011", действала на пункта "Капитан Андреево" и поставяла сигурността в страната и в целия ЕС в опасност, се казва в доклада на Комисията по земеделието и храните, която е водеща за законопроекта. Още: Явор Гечев: Няма промяна на "Капитан Андреево" - всичко се извършва само от БАБХ

"Граничните пунктове са обекти на националната сигурност и осъществяването на този контрол от частни лица е порочна практика", смятат вносителите. 

Вносителите се мотивират и с това, че частните акредитирани лаборатории могат да действат извън граничните пунктове, а и в момента граничният фитосанитарен контрол се осъществява единствено от БАБХ.

Казусът "Евролаб"

Припомняме, че комисията за защита на конкуренцията отказа да се занимава с жалбата на „Евролаб 2011“ – частната лаборатория, която контролираше фитосанитарния контрол на ГКПП „Капитан Андреево“ – срещу Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). На КЗК обаче ѝ бяха нужни цели 14 месеца, за да се произнесе с решение.

С други думи – „Евролаб 2011“, която беше монополизирала изцяло дейностите на „Капитан Андреево“, жалеше срещу нелоялна конкуренция от страна на държавата в лицето на БАБХ.

Сега частната лаборатория може да обжалва отказа на КЗК пред Върховния административен съд (ВАС). Още: АКФ пита Демерджиев поела ли е държавата наистина контрола на "Капитан Андреево"

ВАС вече отмени решение на КЗК за "Капитан Андреево"

КЗК беше в центъра и на друг казус относно "Капитан Андреево". През март 2023 г. ВАС окончателно отмени определение на комисията, с което антимонополният орган спря за възлагане на обществена поръчка с предмет "Доставка на техническо оборудване за дейността на Централната лаборатория за химични запитвания и контрол".

Начинанието за изграждане на лаборатория бе на правителството на Кирил Петков, а след това бе продължено от служебните кабинети, макар при тях да имаше гаф с неплащане на такса от 70 лева, позволяващо продължаване на дейността на "Евролаб".

Това обаче бе втора спряна поръчка от КЗК, като първата бе обявена от комисията за незаконосъобразна през октомври миналата година. Спирането ѝ не бе обжалвано от БАБХ и Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол, която е възложител. Втората поръчка бе обявена на 23 януари 2023 г. и спряна на 27 февруари. Още: Христо Даскалов за "Евролаб": Държавата беше гост в собствените си помещения (ВИДЕО)

Как държавата си върна контрола?

От май 2022 г. държавата пое фитосанитарния контрол на стоките от тежкотоварните превозни средства, преминаващи през пункта. След като пое процеса по изследване на пробите, БАБХ започна да ги изпраща до централната лаборатория в София, което първоначално доведе до забавяне и протести на превозвачи. Впоследствие капацитетът на изследваните проби беше увеличен до 50 дневно, след като беше открит филиал на централната лаборатория.

Държавният контрол е за сметка на частната фирма "Евролаб 2011", която с договор от края на 2021 г. наема помещение на границата (за 10-годишен период), което превръща в лаборатория.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес