Славов: ББЦ няма член в ЦИК, защото не предложиха промяна в Изборния кодекс

11 август 2014, 19:05 часа • 15508 | прочитания

Президентът не може да направи нищо, защото броят членове за съставяне на Централна избирателна комисия (ЦИК) е определен в Изборния кодекс и е обвързан от процедурата, разписана в кодекса и общия брой членове, който е фиксиран на 18. Това заяви преподавателят по конституционно право в Софийски университет „Св. Климент Охридски” Атанас Славов във връзка с отказа на Росен Плевнелиев да издаде указ за допълване състава на Централната избирателна комисия, с който да бъде назначен предложеният кандидат от КП „България без цензура“, предаде "Фокус".

Още: Росен Желязков: В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав

Още: За схемата в "Метрополитен" и защо отстраниха Стоян Братоев? Говори Ваня Григорова

„За да бъде избран представител на парламентарно представена политическа сила в ЦИК, има процедура, която също е в Кодекса и изисква да има действащ парламент. Тази процедура изисква публично изслушване на кандидатите, уредено в членовете 46 и 47 от кодекса”, допълни той.

Славов уточни, че няма как президентът, когато парламентът е разпуснат, да назначи член на ЦИК.

„Първо, защото няма свободно място и второ, защото няма действащ парламент, който да проведе процедурата и който да предложи на президента членския състав. Тоест, в момента президентът е с вързани ръце. Специално за „България без цензура” топката е в ръцете на самия председател на коалицията, защото те имаха депутати в предния парламент и можеха да предложат законопроект за измяна на Изборния кодекс, не го направиха”, обясни той.

Още: Васил Терзиев: Решението да се смени шефът на "Метрополитен" е безобразно

Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години

Според лидера на ББЦ Николай Бареков обаче Изборният кодекс е написан така, че оставя на президента вратичка да не назначи техен представител в ЦИК.

„Ситуацията е абсурдна. Тя наподобява служебен отказ на държавния глава и на партиите в доскорошния парламент да допуснат ББЦ до равнопоставено участие в изборния процес. Ние сме най-голямата партия, която беше непредставена в 42-рия парламент, а в европейския, която отива на тези избори без представител в ЦИК, макар че свои представители там имат несъществуващата вече Синя коалиция, както и една партия, която почти не съществува – НДСВ", каза Бареков пред БНР. 

"За мен скандалът наподобява 2001 година, когато НДСВ беше извадена по служебен път от изборите. Сега по същия начин се действа срещу ББЦ. Учуден съм, че президентът отказва да прояви мъжество докрай и да назначи наш представител, още повече че той беше подложен на натиск от две партии – ГЕРБ и БСП. Те двете, които написаха Изборния кодекс, първият от Искра Фидосова и неговия подобрен вариант на Мая Манолова, бяха партиите, които се противопоставиха, очевидно страхувайки се, ние да имаме представител в ЦИК”, допълни той.

 

Още: Петков: Няма да имаме шанс за по-честен кмет от Васил. Представете си кмет да е Ваня Григорова или Антон Хекимян

Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес