Не, не съм наясно. Мисля, че има достатъчно време да се реализира. Така шоуменът Слави Трифонов коментира въпроса с мажоритарната система в два тура с абсолютно мнозинство и дали е наясно, че може да няма време тя да бъде въведена както трябва за предстоящите предсрочни парламентарни избори. Причината да няма време е, че трябва да бъде направено прерайониране - от многомандатни райони да бъдат направени едномандатни.
Политическите партии нямат волята да го направят. Те не се съобразяват с волята на своя суверен. Мисля, че този парламент е задължен да се съобрази с волята на своя народ, заяви Трифонов след срещата си с главния прокурор Сотир Цацаров. Шоуменът беше при главния прокурор заради подадена жалба срещу ЦИК* и решението на комисията, че малко над 12 000 гласа не достигат референдумът да се превърне директно в закон.
Представете си, че бяха задължени решенията от референдума. 12 000 гласа срещу 3,5 млн. - нямаше да говорим сега. За кое друго са гласували 3,5 млн. души – за партия ли, за нещо друго ли? На тези хора какво да им кажем – че тяхното мнение не е важно ли, попита риторично Трифонов, без да коментира закона. Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт, когато в гласуването са участвали по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание, но повече от 20 на сто от гражданите с избирателни права, и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума, предложението, предмет на референдума, се внася в Народното събрание.
Попитан изрично дали е съгласен на смесена система - мажоритарен елемент и пропорционален елемент, Трифонов отвърна, че няма как да е говорител на народа, а 3,5 млн. души са гласували за мажоритарна система с абсолютно мнозинство в два тура. Той добави, че година и нещо експертите, които сега сочат опасностите от тази система, са имали възможност да обяснят, но не са го направили. Аз обяснявах от ефира на една частна телевизия, добави шоуменът.
По думите на Трифонов двамата с Цацаров са на едно и също мнение по много въпроси, включително относно референдума. Според Трифонов е направена манипулация още преди гласуването - липсвали 350 000 плика за бюлетините, а именно бюлетина, сложена в плик, се считаше за валидна специално за плебисцита. Няма да говоря от името на главния прокурор, той ще каже. Разбира се, вече поканих главния прокурор, завърши Трифонов.
* При обжалването относно референдума на Слави се стигна до интересна ситуация, тъй като има жалби от два различни Инициативни комитета. На 23 ноември тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) не е разгледал първата жалба, защото е недопустима и делото е прекратено. Жалбата е подадена от комитет, регистриран за агитация в разяснителната кампания в подкрепа на отговора "да" на всички въпроси, съобщава специализираният сайт "Де факто". Затова и съдът казва, че жалбоподателят няма правен интерес от оспорване.
Прекратяването на делото по тази жалба е оспорено пред петчленен състав на ВАС.
Междувременно друг инициативен комитет - този, който инспирира референдума, обжалва решението на ЦИК, че малко над 12 000 гласа не достигат решенията от плебисцита да станат закон. Този път съдът е прекратил делото в изчакване на решението по първата жалба. Така жалбоподателите се оказват в абсурдната ситуация да забавят сами движението на собствените си жалби.
ВАС е длъжен по закон да се произнесе в срок от 14 дни по всяка една от жалбите.