Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще водим председателството на български език

19 декември 2017, 11:31 часа • 1217 прочитания

Председателството ще водим на български език. Българската реч да се чува, да се говори на български език и всички документи да се преведат и на български. Българският език е официален език в ЕС.

Това каза министърът за Българското председателство Лиляна Павлова на семинар на тема „Проект за бюджет на Столична община за 2018 година“.

„Считаме, че всички министри трябва да водим заседанията на български език. Българската реч да се чува, да се говори на български език и всички документи да се преведат и на български. Това ще е ценно, за да дообогатим езика“, посочи тя.

„Имаме подписано споразумение със СУ да направим речник за студентите, за тези, които обучаваме да бъдат бъдещите преводачи в европейските институции“, допълни Лиляна Павлова.

„Трябват ни индиректни канали за информация и усилия в посока да променим имиджа на България. Много често за нас се казва, че сме най-бедната държава, с корупция и т.н. Само негативни са темите, с които първосигнално се свързва България“, коментира министърът. „В същия момент имаме с какво да се гордеем. Можем да си признаем като национална самокритика, че вършим много работа, но не умеем да я представим“, заяви Лиляна Павлова, цитирана от Фокус.

„Брюксел не трябва да ни казва, трябва да имаме повече самочувствие и увереност. А не да чакаме някой от Брюксел да ни каже, ние сме достатъчно европейци. За много неща сме по-европейци от много други държави“, каза още тя.

"На утрешното заседание на Министерски съвет, освен отчета по подготовката, ще приемем и окончателния вариант на Календара на събитията. Започнахме с една амбициозна програма на събитията, които да бъдат проведени в София", допълни Павлова.

„На утрешния Министерски съвет в окончателната версия на Календара ще вкарам 299 срещи. Можем да кажем, че в официалния ни Календар ще има 300 събития“, заяви тя.

„Отчетът ни е изпълнен изцяло, нямаме неизпълнени мерки като част от дейностите, свързани с подготовката на Председателството“, обясни Лиляна Павлова. „Това е нещо, което председателствата по принцип не се наемат да правят, защото това са голям брой хора, събития и ангажименти“, коментира тя.

„Очакванията към България са огромни. 2018 е годината на големите очаквания и към България, и към европейските институции. Това е последната пълна година преди изборите за ЕП“, каза още министър Павлова.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес