Промените в Закона за автомобилните превози продължават да буксуват на ниво комисия. След като вчера не можаха да минат на второ гласуване през транспортната комисия, спорните текстове бяха разгледани на извънредно заседание днес, но резултатът е същият. Ще бъде потретено второто гласуване на промените в Закона за автомобилните превози - утре, в почивката на пленарния ден.
Още: Да си българин е в пъти по-скъпо: Нова такса паспорт
Още: За подкуп: Сарафов с нов удар по депутат на Ахмед Доган
Раздорът е по въвеждането и регламентацията за междуобластните транспортни схеми и по текстовете, ангажиращи финансово и общините за превозите по общински транспортни схеми и за пътуванията на подпомагани от държавата категории лица.
Представителите на общините настояха в закона да се запише, че средствата за безплатно и по намалени цени пътуване на определени с нормативен акт категории пътници се осигуряват за сметка на предвидените разходи в Държавния бюджет.
Засегнати са както общините, така и представителите на транспортния сектор. По време на разискванията се предлагаха различни варианти за редакция на текстовете, установиха се противоречия и повторения с вече гласувани алинеи и настъпи объркване.
Още: Как хора на Доган преминават към Пеевски: Емилия Милчева с детайли за процеса (ВИДЕО)
Още: Кирил Петков съди Делян Пеевски
„Разковничето е в републиканската схема и понеже не е направена, започваме да търсим други варианти – между градовете, между селата…“, констатира депутатът от БСП Георги Свиленски и упрекна ресорния зам.-министър на транспорта, че и вчера и днес отсъства от разискванията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След скандала: Падат още "глави" в тотализатора
Още: "Възраждане" аплодира митата на Доналд Тръмп, били в полза на България
„Да ги отложим двата текста и да караме по другите“, предложи той и изрази възмущение: „Събираме Народното събрание извънредно, а човекът който отговаря за това нещо го няма – държавата я няма, изпълнителната власт я няма“, визирайки ресорния зам.-министър на транспорта. Свиленски дори предложи, ако заседанието се отложи за следващата седмица, ресорният зам.министър да бъде доведен принудително.
По повод перспективата за забавяне на закона председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова предупреди депутатите: „Ако отложите закона за следващата седмица, се опасявам, че утре нашите колеги ще викат под прозорците“ и добави, че ако до 1 юли Законат за автомобилните превози и промените в Наказателния кодекс не бъде приети, ще има протести.
„Нека не си говорим за протести. Ами утре ако протестират общините“, възразиха и депутати.
Още: Румен Радев обвърза поредната трагедия на пътя с еврозоната и Петьо Еврото (ВИДЕО)
Още: Държавата, откакто Гълъб Донев сдаде властта: Политолог с носталгия към кабинетите на Радев
Структурните проблеми на един бранш няма да се решат като финансирането се прехвърли в общинските бюджети, отбелязаха представители на общините.
„Не е редно тук в тази зала да се заплашваме с протести“, обърнаха внимание представителите на КНСБ и припомниха на транспортния бранш, че протестите са синдикален инструмент. Те изразиха позиция, че е по-добре да се отложи гледането на спорните тестове за да бъдат изчистени. Такава виждане изразиха и депутати от комисията с идеята законодателството да бъде качествено, а не да приемат текстове, за които не са убедени какво съдържат.
Настоявайки второто гласуване на промените в Закона за автомобилните превози да не бъде отлагано, Милтенова подчерта: „За нас всеки ден е важен и ценен. Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ не може в момента да приложи цялата строгост на закона, защото липсват тестове, относно контрола, които вие приехте вече и които трябва много спешно да влязат“.
Председателят на комисията Халил Летифов намери соломоновското решение и предложи спорния параграф 57, касаещ финансирането от общините да отпадне и останалите тестове да се гледат утре в почивката на пленарния ден, което бе подкрепено единодушно.