Т.нар. юпита, които станах известни с връщането на Цар Симеон II и управлението му като премиер на България в началото на века, отново ще опитат да се върнат на политическата сцена в България. Опитът ще бъде направен през изборите за Европейския парламент, които ще се проведат през май тази година. Става въпрос за "Милениум Клуб България" - сдружението на младите българи, родени след 1981 година, реализирани професионално или академично в чужбина, пише в. "24 часа".
Ръководството на сдружението ще започне кампания за евроизборите, като това е решено от ръководството му. Това сдружение беше създадено преди почти две години в двореца "Врана" - на 28 март, 2016 година. Все още обаче не е ясно дали участието в евровота ще е със собствена листа.
Сбирките на юпитата, чийто председател Румен Чолаков живее в Лондон и поради тази причина минава за близък на княз Кирил, са уважавали с присъствието си експремиерът Симеон Сакскобургготски, бившият президент Росен Плевнелиев, омбудсманът Мая Манолова.
На общо събрание клубът е избрал нов управителен съвет и е приел инициативите си за новата година. През 2019 година сдружението ще концентрира усилията си в две посоки. Първият приоритет - дискусии с политици и дипломати относно реформите, необходими за изграждането на по-силна и обединена Европа. Вторият приоритет е кампанията "България 2040", която е продължение на проекта на клуба "Краят на прехода". В рамките му експертите на "Милениум" и други младежки организации в страната разработиха стратегически програми за развитие на България в следващите 20 години.
Общото събрание преизбрало за нов мандат като председател Румен Чолаков. Заместник и занапред ще му е Цветелина Пенкова.
Счита се, че "новите юпита" поддържат добри отношения с шоумена и телевизионен водещ Слави Трифонов. Чолаков е бил на стола на водещия за цяла вечер в шоуто, след като многократно е гостувал в него. А при посещението на Трифонов и екипа му в Лондон бе централна фигура в залата. Заместничката му Цветелина Пенкова пък се яви на кастинга за политици на Слави "Има такава държава" преди почти 1 година.
"Пред нас стои нелеката задача да продължаваме да доказваме, че младите експерти на България могат да бъдат намерени по целия свят. Живеем в технологична епоха, в която не е важно да присъстваш физически някъде, а да имаш желание да оставиш следа, давайки част от себе си за прогреса на българските общности по цял свят", заяви след преизбирането си Чолаков.
"Потенциалът ни ще расте прогресивно, защото младите търсят алтернативни платформи, където да развиват идеите си", оптимист е Пенкова.