Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шефът на "Информационно обслужване" казва, че машинното гласуване може да се фалшифицира

10 юли 2019, 08:00 часа • 3608 прочитания

Твърде много капани, твърде много конфликти в местната администрация и срив на доверието в изборния процес – това вижда ръководителят на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов по отношение на машинното гласуване. Той вижда като правилно решението да има нов дебат за машинното гласуване, но подчерта, че засега има само предложение за отлагането му, не и наченки на сериозен дебат.

Според Константинов, трябва да се намали възможността да се фалшифицират гласове от машинното гласуване, което ставало "много рядко", но можело – като се валидизира гласът от съответната секционна комисия. Освен това имало много грешки при самото преброяване. А предвид идващите местни избори нямало време да се говори и действа сериозно, за да се отстранят и минимизират сериозно дефектите.

Винаги можем да приемем човешката глупост като манипулация, опонира бившият говорител на ЦИК Цветозар Томов пред БНТ. Той коментира, че не вижда данни машините на евровота да са използвани за манипулации. Според него основният риск е, че не можем да създадем изборна администрация, която да не допуска огромно количество грешки при организацията на изборния процес. "Трябва да създадем такава организация, при която да минимизираме възможността за грешки", каза Томов.

И Томов, и Константинов защитиха тезата, че трябва след местните избори вече да се говори сериозно трябва или не трябва да има машинно гласуване. Трябва не само да изберем правилният вариант, но и да убедим обществото, че е правилен, подчерта ръководителят на "Информационно обслужване".

Константинов заяви и, че сега няма повторна валидация в ЦИК на всички протоколи и така не се прави корекция дори на технически грешки. Той поиска повторното въвеждане да бъде върнато отново. Припомняме, че заради бавенето при това валидиране имаше много сериозно недоволство от хората, чакащи с часове с протоколите и бюлетините, обикновено в зала "Арена Армеец".

Същевременно Константинов каза и, че пред електронното гласуване има още много въпроси, а Швейцария засега го била спряла, след като тестове показали, че процесът е уязвим за хакерски атаки. Той добави и, че по въпроса със защитата на личните данни и сега ни се вземат биометрични данни за личните ни карти. Припомнете си в ТОЗИ МАТЕРИАЛ как степента на компетентност на "Информационно обсъждане" беше разкрита за минути от хакер с лаптоп в Стара Загора!

Политически реакции

Според депутата от БСП Крум Зарков основният проблем е в това, че нормативната уредба се променя преди всеки избори, което пречи на подготовката на изборния процес, а грешките забавят следващия.

В отговор на въпрос на bTV колко държави в ЕС използват машинно гласуване, Зарков попита в колко от тези държави администрацията се меси в изборните резултати. Той допълни, че машинното гласуване е особено важно на местните избори, където 1-2 гласа може да са решаващи.

Не е адекватна реакцията на Мая Манолова за машинното гласуване. Ако някой е манипулирал изборния процес във времето, то е именно тя, смята депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. Според него "отговорността я носи управляващата партия. В края на деня при грешки в машинното гласуване, не БСП носят отговорност. Най-честният вариант е хартиеното гласуване."

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес