Ако не се дефинира правилно от правителството и след това от парламента определението за енергийна бедност, ще бъдат поставени под риск парите, които имаме да получаваме по линия на Плана за възстановяване, алармира евродепутатът Сергей Станишев. Опасността е че през януари, няма да може да поискаме по втория транш от Плана за възстановяване и устойчивост 1.4 млрд. лв., уточни той. "Да това не означава автоматически губене на пари, но отлагането на втория транш във времето поставя пода риск цялата сума от 10 милиарда, защото времето за усвояване е ограничено", посочи пред журналисти Станишев. Той подчерта, че става въпрос не за стандартната многогодишна рамка от 7 години, а за много по-свит период - 4 години. "Ако не направим навреме втората стъпка, ще закъснеем с всички останали и накрая ще ни отрежат стотици милиони", предупреди той.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Откривайки конференцията "Да намалим сметките – енергийната бедност и цените”, Станишев посочи, че по данни на Евростат за 2021 г. 7% от населението не е имало адекватно отопление през зимата и за сравнение изтъкна, че тук този процент е близо 3.5 пъти по-висок от средния за Европа.
Дефиницията за енергийна бедност, която България още не е приела, е свързана е с Плана за възстановяване и устойчивост - без нея няма да могат да се усвояват редица средства за обновяване на жилищния фонд и енергийна ефективност, отбеляза той и настоя институциите да не бягат от отговорност и да си свършат работата. Станишев уточни, че въпросът опира до правителството, внасяне на конкретно законодателно предложение в парламента и работата на парламента.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Бих искал днес Народното събрание да обсъжда темата за енергийна бедност, а не своите политически и партийни интереси", коментира той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Станишев подчерта, че европейският регламент, приет през октомври, дава свобода на всяка държава в тези извънредни условия, като цени на енергоносителите, да предприеме извънредни действия да защитят своите граждани и своя бизнес, особено малкия и средния.
В тази насока групата на социалистите в ЕП предприе политическа кампания „Да намалим сметките“ . Инициативата е насочена и към европейските институции за формиране на достатъчен фонд 100 млрд. евро, и към националните правителства да не бягат от отговорността и възможността да предприемат конкретни действия, посочи Станишев.
Част от мерките са свързани с допълнително солидарно облагане на банковия сектор и фармацевтичните компании, който в ковид-времето получиха рекордни печалби, съобщи той.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
"Но освен европейския ресурс, има и възможност за националните правителства и националните парламенти, в това число част от кампанията е да се продължи с разхлабването на фискалните правила, за да има пространство за фискална маневра, за да се подпомогнат хората сега, защото тази и следващата зима ще са трудни заради цените на пазара", добави Станишев.
Ако оставим нещата на чисто пазарните механизми, ще се сблъскаме с това, че огромна част от населението, особено в България, няма да успеят да си платят сметките зимата, а и следващата, коментира Станишев и подчерта, че е необходима цялостна комплекса политика.
Крайно необходимо е да се ускори работата по дефиницията за енергийна бедност, по мерките за усвояване на средствата от фонда за възстановяване и модернизация на европейската икономика и други социални и икономически мерки, категоричен е той и апелира българските институции да се мобилизират в следващите седмици. "Тази конференция е най-вече вик, апел към институциите да не си прехвърлят отговорността", коментира още той.