Партия "Има такъв народ" върна неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на президента Румен Радев.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Зам-председателят на групата на партията на Слави Трифонов Ивайло Вълчев на момента даде обратно празната папката с третия мандат по време на официалната церемония в Президентството в четвъртък сутрин. Дотук се стигна, след като първия проучвателен мандат на ГЕРБ-СДС претърпя провал с кандидата за премиер Мария Габриел, а в сряда от ПП-ДБ също върнаха втория мандат за съставяне на правителство.
"Все повече се твърди, че 49-ото Народно събрание е изчерпано. Затова реших да връча третия мандат на вашата група, която е най-малобройна, но винаги е демонстрирала ясни и последователни позиции", каза президентът на ИТН.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Още: Правителството даде държавен имот и на ИТН (СНИМКА)
По време на срещата стана ясно, че двете страни споделят еднакво негативни позиции към приетите конституционни промени, които ограничиха сериозно правомощията на президента Радев. Освен това държавният глава ще инициира срещи с всички потенциални служебни министър-председатели.
"Напълно разбираме трудната ситуация, в която ви поставиха с тези ненужни промени в Конституцията. За съжаление, в това Народно събрание нашите гласове бяха твърде малко, за да спрем това нещо. Мнозинството, което прие тези промени и правителството, което управляваше 9 месеца, ние отдавна сме определили като вредни и се радваме, че тази агония приключва", обясни депутатът от ИТН.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Още: Президентът се заяде с ПП-ДБ за орязаните си правомощия (ВИДЕО)
Припомняме, че напрежението по темата с бъдещия състав на служебното правителство започна след връщането на втория мандат от страна на ПП-ДБ. Пред премиера в оставка акад. Николай Денков президентът коментира остро, че на хоризонта се задава "политически служебен кабинет, който няма да е във ваша полза". От своя страна от ПП-ДБ контрираха Радев и зададоха риторичен въпрос дали е редно да има партийно зависими лица в независими институции.
Какво следва?
След изчерпването на процедурата по чл.99 с връчването на мандатите т.нар. парламентарна рулетка завърши и ще се пристъпи към новите разпоредби в основния закон. Според тях ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.
Припомняме, че за служебен премиер се назначава някой измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправителите на БНБ, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
В този смисъл спрямо новите промени оттук насетне изцяло от президентът Румен Радев ще зависи:
- кога ще бъдат насрочени консултации с парламентарно представените партии за обсъждане на бъдещото служебно правителство;
- кой ще посочи за бъдещ служебен министър-председател и дали това ще бъде договорено под някаква форма с партиите;
- дали ще се съобрази с искането на повечето формации изборите да са 2 в 1 (бел.ред. Радев вече даде заявка, че по-скоро няма да се вслуша в съвета, който определи като "закъсняла молба").
Припомняме още, че за да се сбъднат очакванията изборите да се проведат 2 в 1 с евровота на 9 юни, то най-късно до 8 април държавният глава трябва да подпише указите за назначаване на служебно правителство и насрочване на изборите.
След приетите промени вече президентът може да избере за служебен премиер само някой измежду следните лица:
- Росен Желязков - председател на Народното събрание;
- Димитър Радев - управител на БНБ;
- Андрей Гюров - подуправител на БНБ - Управление "Емисионно"
- Петър Чобанов - подуправител на БНБ - Управление "Банково";
- Радослав Миленков - подуправител - Управление "Банков надзор";
- Димитър Главчев - председател на Сметната палата;
- Горица Кожарева - зам.-председател на Сметната палата;
- Тошко Тодоров - зам.-председател на Сметната палата;
- Диана Ковачева - омбудсман;
- Елена Чернева-Маркова - заместник-омбудсман.
Последните две възможности обаче на практика вече отпаднаха, тъй като Ковачева ще встъпи в длъжност като европейски съдия в ЕСПЧ, а Чернева-Маркова подаде оставка от поста си.
Снимки: БГНЕС
Още: Тошко Йорданов: ПП-ДБ дадоха на ГЕРБ възможността да имат служебен кабинет (ВИДЕО)