Група руски военни експерти ще направи инспекция от 18 до 22 юни на част от територията на България. Инспекцията е в рамките на реализацията на Виенския документ от 2011 година, съобщи началникът на Центъра по намаляването на ядрената опасност към Министерството на отбраната на Русия Сергей Рижков.
Още: Богдан Богданов: Под натиск от Пеевски ДАНС спря изграждането на завод за барут миналата година
Още: Атанас Запрянов разкри кога очакваме втория изтребител F-16
"Инспекцията се провежда с цел определяна на мащабите на осъществяваната военна дейност или липсата на такава в пределите на указания район, подлежаща на предварително уведомяване. Площта на района е 16 хил. кв км", се казва още в съобщението.
По време на мероприятието руските инспектори ще посетят учебни райони и полигони, ще получат информация за провежданата военна дейност в района, както и информация за, намиращите се в района, формирования и военни части на българските въоръжени сили. Те ще бъдат информирани и за планираните за юни 2018 година тактически учения, допълва РИА Новости.
През април, в рамките на реализацията на документа, подобна инспекция е била направена във Великобритания.
Още: Любомир Дацов: Почнем ли да играем играта на Тръмп, ще изгубим
Още: Стефан Янев: България трябва да търси възможност за отделяне на 3% от БВП за отбрана
От сайта на Центъра по намаляването на ядрената опасност към Министерството на отбраната на Русия става ясно, че в периода 5-9 юни 2017 година е бил извършен наблюдателен полет със самолет Ан-30Б. Той е излетял от летище Бургас и е бил с максимален обхват от 660 км.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нарекоха го "прокремълска отломка": Костадинов иска забрана на "Алфа рисърч" при екзитполовете
Още: Божидар Божанов направи за смях кандидат на управляващите за ключов регулатор (ВИДЕО)
Виенският документ от 2011 година съдържа политически обвързващи мерки за укрепване на доверието и сигурността (МУДС), които целят повишаване на откритостта и прозрачността по отношение на военните дейности, извършвани на територията, заобикалящите морски зони и въздушното пространство на всички европейски държави (за Русия от западната граница до Урал) и страните-членки на ОССЕ от Централна Азия.
За постигането на целите на Виенския документ е предвиден механизъм за обмен на информация относно военните сили, основните системи въоръжения и техника и тяхното разположение, бюджет и доставки, както и механизъм за консултации и сътрудничество чрез нотификации и срещи относно необичайни военните действия. Заложено е осъществяването на военни контакти и сътрудничество на доброволна основа и провеждането на демонстрации на нови типове основни въоръжения и техника. Наред с това Виенският документ предвижда, че държавите ще се информират взаимно за определени военни дейности, в които участват повече от 9 хил. военнослужещи или повече от 250 танка, или повече от 500 бойни бронирани машини, или повече от 250 артилерийски системи.