"Участваме с вицепремиера и министър на външните работи г-жа Габриел, отговаряме изцяло за външната политика, а иначе сме ко-учатници в управлението и затова говорим, че имаме некоалиция". Така Румен Христов, замeстник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС и председател на СДС, отговори в "Още от деня" по БНТ на въпрос дали ГЕРБ-СДС е опозиция или участник в управлението. Посочи, че когато се правят назначения, няма никакво обсъждане и никакъв коментар заедно с тях.
Още: Кристиан Вигенин: Европейските пари за сближаване не трябва да отиват за оръжия
Още: За "мутрата Борисов": Изгониха, а след това върнаха, депутат от "Възраждане" от пленарна зала
Той подчерта: "Ние не печелим от тази коалиция, но се надявам България да спечели". Държавата и институциите направиха всичко възможно да се овладее ситуацията с наводненията по Южното Черноморие, но не трябва да забравяме, че природната стихия беше неудържима - 330 л/кв. м, каза Румен Христов.
Лидерът на СДС коментира и помощите от държавата, които още не са изплатени на хората и общините в карловските села, които бяха наводнени по това време преди година, изрази надежда, че това няма да се повтори. По повод отправени критики за дарените 100 БТР-а на Украйна, Христов призова да се заиграваме с нещастието на хората и бедствието и тези БТР-и.
Още: Правителството промени важен договор на България с Русия заради еврото
Още: Кабинетът одобри Национална отбранителна стратегия на България: Какво пише в нея?
Днес в Народното събрание депутатът от ГЕРБ-СДС Анна Александрова замени Стоя Стоев като председател на правната комисия. "Смяната на председателя на правната комисия не е обвързана пряко с изпълнителната власт и затова първоначалната договорка с ротация на 3 месеца беше изпълнена", обясни Румен Христов.
Още: Ще си върнем ли комплекса "Камчия" от Русия? Румен Христов пита и Мария Габриел
Още: Томислав Дончев и Красимир Вълчев влязоха в ръководството на БАН
Още: Правителството предлага Борислав Божинов за шеф на Комисията за защита на личните данни
Очаква се сериозна работа по законите във връзка с приемане на Плана за възстановяване и развитие, промяната в съдебната система, конституционните промени, за които има и специална комисия.
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС коментира и предложенията за промени в основния закон. "Смятам, че някои са много полезни, смятам, че някои от предложенията за конституционни реформи, както примерно националният празник, едва ли му е сега времето. В тези промени виждаме възможност за контрол на главния прокурор, виждаме възможност за един баланс във ВСС - има смяна на квотите", отбеляза той, като подчерта, че тази реформа в съдебната система не трябва да бъде толкова протакана във времето.
Още: Вижте какви решения взе правителството
Още: Пеевски пази ДПС-ДПС от заличаване, заради страх? Оценка на социолог