Такъв прецедент няма в историята на Европейския парламент, заяви транспортният министър Росен Желязков по повод на предстоящото гласуване на превърналия се в спорен пакет „Мобилност“, предаде БГНЕС.
Пакет „Мобилност“, придобил популярност като поправката „Макрон“, ще бъде гласуван от евродепутатите в сряда, а за тогава в Страсбург е насрочен и голям протест с участие на превозвачи от няколко страни, които като България се чувстват ощетени от предвидените промени.
Според министър Желязков досега е нямало законодателен пакет, който да предизвиква такова разделение в държавите от ЕС. „Никога, водени от принципа, че държавите-членки трябва да са единни в многообразието, не се е стигало до такова разделение.
Това се видя много ясно вчера, при гласуването на дневния ред – 50 на 50. Такова разделение ще се види и при утрешното гласуване на текстовете“, прогнозира транспортният министър.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Той увери, че в момента българските евродепутати провеждат много интензивна кампания, целяща да убеди колегите им от други държави, показали колебливост при гласуването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Транспортният министър е адресирал и писма до редица свои колеги, с ред които министрите на Португалия, Испания, Гърция, Словения, Словакия и Хърватска. С писмото България отправя настойчиво искане към тях да мотивират своите представители в ЕП, които да гласуват пакетът да се разгледа от следващия състав на парламента.
„За да има достатъчно време да се постигнат компромиси, които удовлетворяват периферните държави и не са в разрез с прокламираните принципи на пакета“, аргументира се министър Желязков.
Темата ще бъде повдигната и на утрешното заседание на Съвета по транспорт в Букурещ.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
България ще настоява още пред Румънското председателство да няма триалог, т.е. окончателното гласуване да бъде оставено за следващия състав на Европейския парламент.