Лидерът на ромската партия ДРОМ и депутат на ДПС Илия Илиев, който се прочу с безумното си твърдение, че природата решава дали на 15 години човек е дете или възрастен, излезе с конкретни критики спрямо официалните предложения на социалния министър Ивайло Калфин относно детските надбавки.
Критиките на Илиев са насочени към промените в чл. 7 на Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) – концепцията за насърчаване на отговорното родителство.
Според Илиев предложението "месечната помощ се прекратява, когато детето, за което се получава помощта стане родител" (чл. 7, ал. 11, т. 3) било дискриминация спрямо определена прослойка на обществото и противоконституционно (чл. 6, чл. 47, чл. 51 от Конституцията). Отделно Илиев е против формулировката "месечните помощи за дете да се предоставят при условие, че семейството и детето живеят постоянно в страната" (чл. 7, ал. 1), тъй като това ще е спънка в случаите, когато децата пътуват в чужбина по време на летни и/или зимни ваканции. В много европейски държави има изискване при пребиваване над един месец пребиваващият да бъде регистриран по адрес, което щяло да затрудни социалните инспектори.
Основните примери, които Илиев дава в оспорването на предложенията, са касаят германския опит. Според него федералното бюро по труда на Германия официално предоставя на малолетните майки обезщетения за себе си и за първо и второ дете по 184 евро, за трето дете това обезщетение е 190 евро, за четвърто и всяко следващо дете е 215 евро. Като ако майката е самотна получава допълнително 133 евро месечно за дете, а ако детето е над 5 години 180 евро месечно. Издръжката за самотни родители е до навършване на 12 годишна възраст на детето. В този контекст Илиев пита - с какво ще се повиши социалната отговорност на родител, ако му бъде взета детската надбавка от 35 лева?