Решението България да не гони руски дипломати заради случая "Скрипал" отчиташе на първо място националния интерес. Това заяви началникът на кабинета на министър-председателя Румяна Бъчварова.
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Тя опроверга десните политици, окачествили решението като "позор", "липса на съюзническа солидарност".
"Особените виждания на нашите коалиционни партньори също са един от аргументите, с който тази позиция е съобразена. Разбирам различните виждания по този въпрос на хората от десния сектор. Решението не беше лесно и не беше взето веднага", допълни Бъчварова пред БНР.
По думите ѝ въпреки солидаризирането с позицията на БСП, има съществена разлика между аргументите на левицата и българското правителство. "Позицията на българското правителство беше взета след дебат, проучване на информацията, анализ на ситуацията, разговори докато позицията на БСП би била такава, независимо от информацията, която съществува в момента. Просто те са на съвсем други позиции", уточни бившият вътрешен министър.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Основният извод след срещата във Варна, която възстанови диалога Европейския съюз и Турция, според Бъчварова е, че "в политиката, когато имаш добра воля, можеш да постигнеш и това, което е неочаквано или невъзможно".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
"Следваща среща още в рамките на българското европредседателство е възможна", смята Бъчварова.
По повод съмненията на президента Румен Радев, че българският национален интерес е бил поставен категорично на срещата във Варна, началникът на кабинета заяви: "Не мога да разбера каква е представата на господин президента за категорично поставяне на теми и реакции, предвид поведението му пред руския патриарх, което всички видяхме. Какъв е критерият? Ако г-н Президентът има притеснения по този въпрос, би могъл да потърси контакти да го постави. Но не може, по отношение на един представител на държава, какъвто е руският патриарх, да не поставиш твърдо въпроса за определени национални въпрос и приоритети, а да изискваш някой друг, на друго място, да го прави. Аз не съм виждала и не мога да си представя как би изглеждала такава твърда позиция по стандартите на президента".