06:08 ср  2 апр 2025

Реформаторите: Законодателството у нас не гарантира свобода на словото

11 октомври 2017, 16:30 часа • 1247 | прочитания

„Реформаторски блок – Глас народен“ изразява възмущение от невъзможността на всички парламентарни партии да заемат смела и откровена политическа позиция по повод поредния скандал, предизвикан от некоректните отношения между политици и медии.

Още: Опозицията се кани на кабинета "Желязков", плаши с още един вот на недоверие

Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Това се казва в позиция на коалицията, изпратена до медиите.

Според тях действащото законодателство не гарантира свободата на словото, не защитава професионализма и достойнството на българските журналисти, не отговаря на очакванията на гражданите да получават надеждна и обективна информация.

"Отговорната реакция в момента е политическите сили да спрат да се възползват от жълтата страна на конкретни ситуации, а да предприемат задължителните системни стъпки за налагане на работещи правила и гарантиране на независимостта на медиите", пише още в писмото.

Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)

Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори

Според коалицията това са следните законодателни промени:

1. Да се гарантира пълното осветляване на собствеността на всяка медия до ниво физически лица, както и свързаността на тези лица, по смисъла на Търговския закон, с политически партии, икономически субекти и собственици на други медии.

2. Да се надградят правомощията и задълженията на обществения контролен орган за системно проследяване и проучване на произхода на средствата, с които се финансира всяка медия. Изрично да се забрани финансирането на медии или фирми осъществяващи наблюдения на зрителския интерес от офшорни или други форми на капитали без публично ясен краен собственик.

3. Да се създаде ясна нормативна база за методологията за измерване на зрителския интерес и да се задължи СЕМ да прилага строг текущ контрол върху измерванията. В действащото законодателство няма механизми, възпрепятстващи възможността такива фирми, чрез манипулиране на данни, да упражняват натиск върху редакционната политика на медиите.

Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП

Още: Митов не е притеснен от вота на недоверие

4. КЗК да упражнява постоянен контрол върху медийния пазар и възможностите за концентрация на собственост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch