Ратифицирането на Истанбулската конвенция няма да задължи България да разреши еднополовите бракове или да промени конституцията си.
В това увери министърът на външните работи Екатерина Захариева след днешното заседание на правителството, на което беше прието решение за ратификация на конвенцията.
Целта на този документ е да се гарантира защитата на жените и момичетата от всякакви форми на насилие, както и да се възпитава равенството между половете, обясни Захариева, цитирана от Дарик.
Във връзка с притесненията на представители на Патриотичния фронт, че конвенцията е врата към признаването на третия пол, Захариева поясни, че ако е нужно, при ратифицирането на документа от Народното събрание ще бъде гласувана и обяснителна декларация, която гарантира, че няма да има промени в българската конституция.
Това е важна конвенция, защото виждаме, че за съжаление има чести случаи на домашни насилия, които водят до фатален край, допълни Захариева, цитирана от БГНЕС.
"Важното в тази конвенция е, че ще се опита от най-ранна детска възраст да бъдат разчупени стереотипите за това, че жената в част от държавите е нормално да бъде подлагана на домашно насилие, включително изнасилвания в семейството. От най-ранна възраст ще се зачита равенството на половете. Конвенцията цели защита от най-ранна възраст от всякакви форми на насилие на жени и момичета. Мерки, които всяка държава трябва да предприеме, са обезщетения и всякакви други форми на защита за жени и момичета, подложени на насилие. Ще има извеждане от стереотипите, че една жена може да се подлага на насилие, само защото се е родила жена. Ще има извеждане от стереотипа и че мъжът е длъжен да изкарва прехраната на семейството", уточни Захариева.
"Тази конвенция гарантира защита от всякакви форми на насилие на високо ниво. Няма как България да не ратифицира тази конвенция, която поставя в защита жените и момичетата, както и равенството на половете", подчерта още Захариева.