Държавният глава Румен Радев наложи вето на последните промени в Закона за съдебната власт, гласувани в края на юли в парламента.
С тези изменения се уточнява начинът за подбор на съдията, който да изпълнява функциите на прокурор за разследване на престъпления на главния прокурор.
Промените, внесени скоро след окончателното приемане на измененията в съдебния закон, предизвикаха недоумение, заради опасения, че може да се създаде правна несигурност.
Поправките дойдоха изненадващо, след като в началото на този месец беше избрана Даниела Талева - съдия от Софийския градски съд, за първия магистрат, който да разследва главния прокурор. Изборът стана в същия ден, в който ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС внесоха в парламента одобрените законови предложения, с които се предвижда системата за избор на ад хок прокурор да се отдели от единната информационна система. Предходният модул, с който вече е изтеглен първият съдия, разследващ главния прокурор, няма да се използва. Набързо и без дебат ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС промениха механизма за разследване на главния прокурор
Според новите текстове се създава списък от съдии, изразили желание да бъдат прокурори, които да разследват обвинител №1. Списъкът може да се актуализира, ако някой от желаещите се откаже или друг изяви желание да се включи в него.
Мотивите на президента
В мотивите си президентът изтъква, че този закон не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система и това има пряко отношение към борбата срещу беззаконието и безнаказаността.
"Внасяйки съществени изменения в току-що приетия механизъм за определяне на специален прокурор, той е приет в ущърб на принципите на предвидимост и стабилност на нормотворческия процес. Законовата регламентация на нов срок за избор на членове на Висшия съдебен съвет накърнява принципа на мандатност като базисно правило за конституирането и функционирането на органите на публичната власт", подчертава Радев.