"За експеримента с Конституцията българите ще плащат тежка цена и като държавен глава, сезирането на Конституционния съд е мой дълг". Това бе краткият коментар на президента Румен Радев, след като парламентът окончателно прокара исторически изменения в основния закон.
Още: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!
От думите на държавния глава пред медиите в сряда все пак не стана ясно дали ще се обърне към КС, или не.
Още: Нинова: С конституционните промени отвориха вратичка за преговори с Радев (ВИДЕО)
Радев: Промените няма да решат проблемите на българите
„Гласуваните промени няма да решат големите проблеми на правосъдието и да гарантират справедливост за българските граждани, с каквато цел те бяха инициирани. За сметка на това подкопават устоите ни като демократична, правова и суверенна държава”, твърди президентът.
Снимка: БГНЕС
По думите на държавния глава - зад тези промени прозира "една ясна цел - управляващите партии да запазят своето влияние дори когато напълно загубят доверието".
„С допускането на чуждо гражданство в управлението на страната те показват, че наличието на двойни стандарти и на лоялност към България за тях не са проблем”, добави Румен Радев.
Още: Атанас Славов: Приетите промени са по-добри от внесените (ВИДЕО)
Промените в Конституцията
Днешният 20 декември 2023 г. ще остане в историята като деня, в който 49-ото Народно събрание прие на трето четене промените в Конституцията, внесени от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС. Измененията бяха приети с поименно гласуване със 165 гласа "за", 71 "против" и 1 "въздържал се". Очаквано, бившият вътрешен министър и депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков гласува "въздържал се".
Промените в основния закон вече бяха разглеждани два пъти - през октомври и в началото на декември. При първото гласуване те не успяха да получат нужната подкрепа от 3/4 от депутатите, но събраха повече от минимално нужните 160 гласа, за да продължи процедурата.
Националният празник остава 3 март, а не се променя на 24 май, както бе заложено първоначално. С текста, който се гласува във вторник, мнозинството в Народното събрание изрично вписа образованието и културата като държавни приоритети.
Още: Христо Иванов: За нас конституционните промени са истинското начало на съдебната реформа (ВИДЕО)
Измененията, касаещи Радев
Сред останалите изменения са текстовете, които изменят института "служебен кабинет". Служебните премиери ще бъдат назначавани от президента. Той обаче ще трябва да избира измежду определен брой длъжностни лица. От първоначално определените за възможни служебни премиери отпадна председателят на Върховния касационен съд. Така държавният глава ще трябва да избира измежду:
- председател на Народното събрание
- управител или подуправител на БНБ
- председател на Сметната палата или негов заместник
- омбудсман или негов заместник.
Промени има и в съдебната система - припомнете си тук: Съдебната реформа в Конституцията също мина на второ четене.
Още: Поименното гласуване, с което депутатите промениха Конституцията (ВИДЕО)