Президентът Румен Радев проведе консултации с "Възраждане". Те предшестват конституционната процедура по връчване на проучвателните манати за сформиране на правителство в рамките на 49-ия парламент.
"Вие неведнъж заявявахте, че ще бъдете опозиция, но знаете, че опозицията има важна роля в политическия процес. Ситуацията изисква всяка политическа сила да даде своя принос. Извън въпроса за властта в 49-ото Народно събрание - ние очакваме този парламент най-малкото да приеме бюджет, за да се гарантира финансовата стабилност на страната. Първите две политически сили излязоха със законодателна програма, която фиксира определени приоритети", заяви Радев.
"Моят въпрос към вас е как виждате вие като времева рамка в работата на парламента, обвързана с раздаването на мандатите. Раздаването на мандатите, успехът или неуспехът за сформиране на правителство, ще определи самата законодателна дейност като време и обем", попита Радев. Той попита и дали има промяна в позицията на им по въпроса за сформиране на кабинет и въпроса за властта. ОЩЕ: Политолози очакват бързо да се завъртят мандатите за съставяне на правителство
"Ние в крайна сметка не знам кой ви е казал или ви е заблудил - не сме заявявали, че ще сме опозиция. Напротив, ние ме готови да управляваме", подчерта Костадин Костадинов. Той подчерта, че на България й е нужна стабилност, но не на всяка цена.
Костадинов се съгласи с Радев, че на първо място и най-вече трябва да се говори за бюджета. "Ние сме закъснели", заяви лидерът на "Възраждане" и определи ситуацията като безпрецедентна.
Той разкритикува законодателната програма на ГЕРБ - ПП - ДБ. "Ние сме категорични в нашите законодателни намерения. Отново внесохме първия законопроект - законопроекта за съдебната власт", добави Костадинов.
Според него най-важното нещо е да не се подменя волята на избирателите. По думите му има опити въпросът за провеждането на референдум за еврото да се суспендира.
"В този ред на мисли за нас е необяснимо поведението на водещи политически сили, които продължават да говорят как трябва да се прокарват закони за Еврозоната, при условие, че ние имаме ясно изразената воля на 10% от активното население на България, че по този въпрос трябва да има референдум. В този ред на мисли считаме всички разговори за Еврозоната като пряка подмяна на волята на българския избирател и като опит за един скрит, пълзящ опит за държавен преврат", смята Костадинов. ОЩЕ: Росен Плевнелиев: Ако референдумът на "Възраждане" успее, младите българи напускат тази държава моментално