"Кой ще поеме отговорността за стотиците хиляди жертви при контранастъплението на Украйна, което множество европейски лидери насърчаваха с утопичното уверение за победа над Русия?". Този въпрос е задал президентът Румен Радев по време на Софийския икономически форум, съобщават от пресцентъра на държавния глава днес, 21 януари. Става въпрос за неуспешната контраофанзива през лятото и есента на 2023 година, която се очакваше да донесе на Украйна по-силна позиция при евентуални преговори, но руските сили се окопаха и до голяма степен удържаха настъплението.
Радев не е казал нищо за агресивната война на Русия, която диктаторът Владимир Путин подпали през февруари 2022 г., и за цивилните жертви на руския терор.
Още: Скритото послание на Путин към Тръмп: Не се отказвам от капитулация на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Радев: Русия произвежда до 4 пъти повече боеприпаси от Запада, къде са санкциите?
Президентът, който неведнъж се е доближавал до реториката на Кремъл и на евролидери като унгарския премиер Виктор Орбан и словашкия министър-председател Роберт Фицо, е разкритикувал и санкциите срещу Москва, наложени от ЕС заради агресивната ѝ война в Украйна.
Снимка: БГНЕС
"Кои са причините, довели до това съвкупният брутен вътрешен продукт на Запада спрямо Русия да е 25 към 1, а Русия да произвежда от 3 до 4 пъти повече боеприпаси и военно оборудване, по думите на генералния секретар на НАТО? Междувременно от години се насажда внушението, че руската икономика ще рухне до няколко месеца, но падат европейски правителства, а европейските икономически санкции срещу Москва се обезсмислят заради покупката на руски енергийни ресурси от държавите от Глобалния юг", е заявил Радев.
Факт е, че Руската федерация се научи да заобикаля наказателните мерки - особено чрез така наречения "сенчест флот" за пренос на руски петрол. От друга страна, руската икономика не е в никак завидно положение - заради все по-силните признаци на стагфлация, за което нашият президент не обелва и дума. Стагфлация - хем структурни проблеми в икономиката като липса на достатъчно работна ръка, хем галопираща инфлация и основна лихва, която тръгна от 7,5% в началото на 2024 година, за да свърши на 21% в края. Уникалното в случая е, че "лечението" на всеки от двата проблема усложнява този, който не се лекува - вдигане на лихвата се прави за спиране на инфлацията, което убива възможността да вземаш кредити и да инвестираш за развитие, докато свалянето на лихвата подпомага инвестициите посредством по-леки условия за вземане на заеми, но вдига инфлацията: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия.
Що се отнася до боеприпасите, Руската федерация може да разчита на стабилни доставки от Северна Корея - решаващи при това, докато ЕС не успя да изпълни целта си за 1 млн. снаряда за Украйна навреме: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси.
Президентът: Преекспонират се страховете от Тръмп
"В епицентъра на проблемите пред Европа е кризата на лидерството, която има две основни измерения – компетентност и честност. Компетентност по стратегически за Европа теми и честност по отношение на европейските граждани и нашите партньори. В контекста на всички кризи и преекспонираните страхове от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, Европа трябва да се отнесе отговорно не само към своята собствена сигурност, но и да започне да изгражда динамична и конкурентоспособна икономика, за да направи решителни крачки напред", е заявил още Радев на петото издание на Софийски икономически форум.
Още: Тръмп спря чуждестранната помощ от САЩ за 3 месеца: Касае ли това оръжието за Украйна?
Снимка: БГНЕС
"През 2024 г. демокрациите показаха, че се възползват от политическите и технологичните промени за развитие, като свалят неуспешни лидери, изоставят остарели идеи и прегръщат нови, добре аргументирани приоритети.
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
2025 г. се очертава като превратна година не само за България, региона и Европа, но и за света, предвид невижданото ускорение на динамиката в геополитическите процеси. Архитектурата за сигурност се срива, отдавна установените икономически модели се пропукват, рецесията се настанява трайно във водещи европейски икономики, а технологиите продължават да се развиват все по-бурно. За да се намерят ефективни рецепти за лечението на Европа, не е достатъчно само да бъдат посочени проблемите и симптомите, а да стигнем до причините за днешното състояние.
Необходими са откровени отговори на редица въпроси, сред които как се стигна до изоставането на ЕС в иновациите, до енергийната криза и срива на конкурентоспособност, до неспособност за гарантиране на собствената сигурност?", пита президентът.
Още: "Държавен секретар на войната": Блинкен отказал мирни преговори за Украйна в края на 2022? (ВИДЕО)
Разделението в НАТО
Необходимостта от повишаване на средствата за отбрана в НАТО следва да се ръководи от "определени принципи и от обединението на европейските държави около всеобхватна концепция за националната сигурност", което налага развитие на свързаност, логистика, мобилност, внедряване на високи технологии, посочва още Радев.
Снимка: БГНЕС
"Малките държави, като участници в съюз, обединен от ценности, трябва наравно с останалите да участват в разработването и производството на отбранителни продукти. В противен случай технологичната пропаст между отделните страни в НАТО ще расте, а организацията ще се превърне в пазар, разделен на производители и купувачи.
Още: Макрон призова Европа да се събуди
Европа може да премине през предизвикателствата успешно, но затова ЕС ще трябва да реформира дълбоко своята управленска структура и механизмите за вземане на решение, така че да може да действа бързо и да концентрира значими ресурси за стратегическите си амбиции. Приоритетите за насърчаване на научните изследвания и иновациите, технологиите, както и постигането на Стратегическа автономия, са стъпки в правилната посока за развитие и показват осъзнаване на проблемите. Европа трябва да осмисли и пролибералния и пропазарен европейски подход на фона на по-протекционистичните политики на останалите глобални играчи, като водещата цел трябва да е засилване на нейната конкурентоспособност", допълва президентът.
"Признателен съм за поканата да бъда водещ лектор на петото издание на Софийския икономически форум, който срещна представители на институции, на бизнеса, и дипломати", гласи още прессъобщението.