Приетият антикорупционен закон бе слаб. С ясното съзнание за неговата неефективност му наложих вето. С него управляващите изпълниха ангажиментите си формално, видно е, че и занапред борбата с корупцията ще се води от гражданите и медиите.
Това каза президентът Румен Радев по време на пресконференция за първата година, откакто той и Илияна Йотова встъпиха в длъжност като президент и вицепрезидент.
По думите му парламентарната република атрофира, а парламентът се превръща все повече в нотариат, който подпечатва указите на правителството. "Когато най-висшият орган на държавата отслабва, отслабват всички институции", каза още държавният глава.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Според него корупцията деморализира цялото общество. "Свободата на словото е под въпрос. Трябва да отстояваме демократичните си права, без да очакваме съдействие и разбиране от Европа. Безразличието на Брюксел не трябва да ни демотивира, а да ни направи по-ревностни. Това е битка за нашите права", подчерта президентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Моята дейност като президент през следващата година ще бъде посветена на защитата на демократичните права на българите, на върховенството на закона", подчерта президентът Радев.
Той обеща, че ще стимулира дебата за свободата на словото.
Външна политика
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Относно външната ни политика Радев заяви, че тя трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. "Тя трябва да ни печели приятели и партньори, а не врагове", каза още той. Президентът припомни за външнополитическите си срещи и посещения, както и направените от него предложения.
"Проведох срещи с почти всички държавни и правителствени ръководители на Балканите. Положих началото на нормализацията на отношенията с Русия, които са от стратегическа важност не само за България, но и за Европа. Вярвам, че 2018 г., в която отбелязваме 140 години от Освобождението, е възможност да изведем българо-руските отношения от ледената епоха, в която ги заварих", добави той.
Началото
Той отчете, че мандатът му започна с формиране на служебно правителство. По думите му кабинетът на „Герджиков“ е изпълнил безупречно основната си мисия. И изреди неговите заслуги - подписан бе Национален рамков договор в здравеопазването, правителството събра десетки милиони просрочени вземания, бе спряна процедурата по концесиониране на летище София, отмени се наредбата за интеграция на чужденци. "Редовното правителство обаче побърза да я поднови", подчерта президентът
"След проведени консултации с всички парламентарно представени политически сили, връчих мандат на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Обнародвах 86 закона, като на 5 от тях наложих вето. Упражних това правомощие в интерес на български граждани. 4 от ветата бяха преодолени, при две вета са постигнати резултати – при закона за концесиите и при закона за бюджета на НЗОК за 2018 г. отмяната на мораториума съхрани живота на множество тежко болни. Сезирах Конституционния съд относно СЕТА", изтъкна Радев.
"Не успях да убедя управляващите за ревизия на приетия от тях Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП. Проблемите на личния състав остават нерешени. Постигнатото от министъра на отбраната увеличение на заплатите се разминава с очакванията. Планът ще бъде прегледан едва през септември, но с неясен резултат", заяви Радев.
По думите му основен акцент в работата му е било отстояването на суверенитета и сигурността на България. Според него те не са даденост.
"Председателството не е алиби за бездействие по болните за българина теми", каза Радев.