Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радан Кънев: Нагнетява се напрежение, държавата да се намеси

14 юни 2015, 14:00 часа • 13807 прочитания

Има тежко нагнетяване на етническо напрежение в предизборния период, като за целта се използват социални проблеми. Това се случва винаги преди местни избори в България, очевидно с политически цели, но с много тежки последици за цялото общество. Ние смятаме, че някой трябва да каже, че има проблем, да го назове с неговите прости и истински решения без политическа злоупотреба, но с максимална отговорност, каза лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев на извънредна пресконференция.

Според Кънев моделът, при който грижата за малцинствата в България се поема от неправителствени организации, е провален. Това е ясно предвид "оттеглянето на цели зони от държавата - т.нар. гета", подчерта тъмносиният политик.

Все по-големи групи българи са на практика изключени от всички системи на държавата, включително образование, здравеопазване и правораздаване. Това застрашава сигурността, криминализира цели райони на страната, изключва от правораздаване все по-големи маси от българско население и се използва от злонамерени политици и от цели политически сили за купуване на избори и осигуряване на участие във властта. Естествено тези политици и политически сили имат интерес от поддържане на живота в гетата в този вид и на слабостта и зависимостите на големи групи от българското население, заяви Кънев, без да назовава конкретни имена на партии и политици.

Според Реформаторите истинското решение на този голям проблем е влизането на държавата в т.нар. гета и активното й ангажиране с проблемите там. На първо място, по думите на Кънев, това означава влизане на държавата чрез постоянно полицейско присъствие и постоянен полицейски пункт във всички зони, в които престъпността и сблъсъците между български граждани са на необичайно високи нива през последните години.

Като втора мярка Радан Кънев посочи осигуряване на достъп до здравни грижи, чрез специални, постоянни пунктове. В момента Министерство на здравеопазването завършва проекти, свързани с големи медико-социални центрове, но те са само четири, а става дума за десетки, стотици зони, в които трябва да има постоянно санитарно присъствие, заяви тъмносиният политик.

Влизането на държавата в гетата означава и осигуряване на социална услуга на място чрез експерти на социалното министерство, на Държавната агенция за закрила на детето, които да извършват постоянни социални анкети на населението и постоянен надзор върху това дали задължението за посещаване на училище се спазва или не, посочи още Кънев.

За да се случи всичко според визията на Реформаторите, ще започнат срещи с всички отговорни министри - вътрешния, на здравеопазването, на образованието, социалния, правосъдният, дори с министъра на външните работи.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес