Ще стане ли Георги Чолаков председател на Върховния административен съд (ВАС)? Отговорът на този въпрос става все по-неясен, след като някои от новите членове на ВСС изказаха противоположни мнения. Припомняме, че те положиха клетва днес (3 октомври).
Според съдия Севдалин Мавров, който е избор на съдиите в системата, след като президентът Румен Радев не подписа указа за назначение на Чолаков, цялата процедура трябва да започне отначало. Това означава да бъдат издигнати наново кандидатури и да има ново гласуване. Трябва да изчакаме, защото една процедура трябва да премине през всички етапи, уточни Мавров, цитиран от БГНЕС.
На същото мнение е и колежката му Цветинка Пашкунова. Както и Мавров, тя влиза във ВСС след избор на съдиите.
Против тази теза обаче е бившият зам.-председател на ВАС и избор на ГЕРБ от парламента Боян Магдалинчев, който беше посочен като наследник на Венета Марковска от десните извънпарламентарни партии – ДСБ, Зелените, ДЕОС, "Да, България" и БЗНС. Той настоява, че сегашният ВСС трябва да гласува само кандидатурата на Чолаков и тя да бъде пратена „за подпис“ от държавния глава Румен Радев. Потвърждаване на кандидатурата на досегашния ръководител на Второ отделение на ВАС ще има при поне 17 гласа в негова полза.
Припомняме, че президентът Румен Радев отказа да подпише указа за назначение на Чолаков, защото, според държавния глава, изборът трябваше да бъде направен от новия ВСС. Около избора на Чолаков имаше доста тъмни моменти – заради придобити от него с цесии имоти край морето, на територията на община Балчик - два в село Стражица, шест парцела в село Ляхово и три в село Гурково, които обаче той не е декларирал пред Сметната палата. Чолаков каза следното по въпроса: "В началото на 2011 г. дадох в заем на свой приятел 50 000 лв. като договореното връщане на сумата от него беше 30 декември 2011 г. През месец декември 2011 г., поради неплащане на дължимата сума, той ми прехвърли вземания за същия размер на даденото от мен. Прехвърлените вземания бяха по 10 предварителни договора за придобиване на общо около 100 дка ниви в района на Община Балчик. Като цедент съм приел всички подписани от първите страни в договорите условия и в тях няма никакви уговорени лихви, като по този начин съм встъпил и в учредените вече от първите страни ипотеки с цел обезпечение на дължимото ми. Всички 10 сделки са идентични. Според условията предварителните договори стават окончателни през 2021 г. и това е причината тези земи да не са вписани в имотната ми декларация, подадена в Сметната палата, като съм декларирал само предварителните договори, по които съм встъпил като цедент и към момента въпросните имоти не са придобити от мен".
Обезщетения за отиващия си ВСС
Допълнителни обезщетения за стария ВСС няма да има, твърди в своя публикация "Правен свят". Според сайта причина за това са, че повечето му членове са се отказали доброволно от такива. Само Румен Боев и Димитър Узунов, наричан още "Човека на Бойко", не са оттеглили заявленията си за обезщетение.
На 16 март ВСС направи собствено тълкуване на чл. 29 и чл. 225 от Закона за съдебната власт (ЗСВ). Според чл. 225 при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж на такава длъжност има право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20. В текста никъде не е казано, че член на ВСС или съдебен инспектор могат да вземат обезщетение. ВСС обаче го разтълкува в смисъл, че всеки член на съвета може да вземе обезщетение.