"Аз така и не допуснах да се направи служебно правителство за цели 10 години. При него е съвсем различно, но не мога да му се меся", каза президентът в периода 2002-2012 г. Георги Първанов в "Говори сега" по БНТ. Първанов подчерта, че непоискан акъл не дава.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
ОЩЕ: Лорер: Успехът на третия мандат зависи от волята на президентството, с ДБ е шансът
"Във всеки случай президентът има голяма отговорност по отношение на това да се случват добре нещата. Да се създава работещо правителство, защото не може четири служебни правителства, което означава четири пъти провалени мандати, сега към пети вървим. Това вече говори за една слаба политическа култура. Аз не бих винил народът, макар че очевидно има и такива общности, които гласуват образно казано на инат и си поддържат като феновете своя отбор. Тези, които трябва да поемат отговорността са така наречения политически елит", смята Първанов.
Според него може и да се състави правителство, но въпросът е то да е работещо. "Едно правителство, което наистина да свърши цялата тази огромна работа, която чака на входа на парламента, чака в Министерският съвет и тогава хората да повярват, че наистина България може да върви напред в политически план. Аз съм скептик", каза президентът в периода 2002-2012 г.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Той коментира кризите през 1997 г. и отбеляза, че въпреки тежкия сблъсък, който е имало между БСП и СДС и протестите, включително и влизането в Народното събрание, са запазили добрия тон, даже и със самия Иван Костов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Няколко години по-късно, колкото и да сме спорили в парламента, оставаше възможността да си вдигнем телефоните и да се разберем по ключови и важни въпроси", каза той и направи паралел с днес, като посочи, че би се радвал политиците да си казват поне добър ден.
"Имам усещането, че дори и това отсъства в тяхното общуване. Много тежки са скандалите, а това влияе на самите депутати вероятно.В много по-голяма степен влияе на избирателите, на хората, защото когато те виждат всичко това, няма как да ги мотивираме след това да отидат на избори и изобщо да имат някакво отношение към политиката. Ние сме свидетели на такава омраза, такава агресия, каквато аз не съм виждал, а съм съвременник на целия преход", коментира още Първанов.
ОЩЕ: "Галъп": Половината от българите не искат президентска република
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Според него президентската република няма да е по-работеща, отколкото сегашния модел. "Парламентарната република беше време, когато функционираше съвсем нормално", посочи Първанов.
Той коментира и призива на Нинова стари лица да се върнат в БСП, като той заяви, че това е било провокация. "Ние сме изключени от БСП, в моята книга съм цитирал документа от 7 март 2014 г. Ако някой иска да разчита на нашите възможности, да бъде така добър да отмени решението на Националния съвет", каза още Първанов.
ОЩЕ: "Булгаргаз" вече има достъп до турските терминали за втечнен газ
Първанов изрази мнение и по енергийни теми, сред които и споразумението на „Булгаргаз“ с „Боташ“. Според него сме се опасявали от руска зависимост, а сега ще имаме двойна. „Най-вероятно руско-турска“, коментира Първанов.