Народното събрание отхвърли годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии за 2022 г.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
В подкрепа гласуваха една 15 народни представители (от тях 11 души - цялата група на ИТН), "против" бяха 128, а 56 гласуваха с "въздържал се". Председателят на регулаторния орган Соня Момчилова също присъстваше по време на бурните дебати в пленарна зала, по време на които отново се чуха закани и обиди.
В доклада на Комисията по културата и медиите се посочва, че в отчета на СЕМ на фокус са поставени теми като войната в Украйна; деца и медийно съдържание, вкл. инциденти; темата за ваксините и зеления сертификат; риалити и забавни предавания и др.
Още: Защита на журналистите и повече прозрачност: Европарламентът с нов важен закон за медиите
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
По време на дебатите Соня Момчилова призова депутатите да помислят за законови регулации на рекламния пазар на хазарт, но в отговор получи контрапредложение - от СЕМ да предложат законови промени, с които да се ограничи дезинформацията и руската пропаганда.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Снимка: БГНЕС
"Вашият доклад предизвика полезен дебат, макар да се превърна в колективна индивидуална психотерапия", каза депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов - син, който е и член на Комисията по култура и медии.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
"СЕМ не е обективен орган и това се вижда от военния конфликт в Украйна", каза Ангел Георгиев от "Възраждане". Освен това по въпроса за приемането на еврото, се давала само едната позиция, твърди проруската партия.
Още: Постове, власт и влияние: Регулаторите в България - как е сега? (СНИМКИ)
Мирослава Петрова от ПП-ДБ заяви, че Соня Момчилова демонстрира неприятно поведение при медийните й изяви, намеквайки скандала с изказването й за клането в Буча. В своя защита шефката на СЕМ каза, че е поела поста през 2022 г., а веднага след това, парите за СЕМ са били отрязани и така родният регулатор вече станал най-зле платеният в целия ЕС. "Направихте внушение, никога не съм казвала, че няма трагедия в Буча. Много ви моля, цитирайте коректно".
Момчилова подчерта още: "Журналистика, господа законотворци, не забравяйте, че е това, което не бихте искали да чуете. Другото е пропаганда. Доказването на произход на информацията е нещо, което и сега е на лице. Друг е въпросът кой стои зад всяка една медия. В българските обществени медии работят журналисти, които се финансират от неправителствени организации. В отчетите им фигурира медийното време, за което им се плаща и в обществените мнение. Когато се подава само едностранно информация, се нарича промиване на мозък", завърши тя.
Припомняме, че самата Момчилова беше назначена за председател на медийния регулатор през юли 2021 г. от президента Румен Радев. Към онзи момент тя бе пиар на служебното правителство на Стефан Янев и е известна като общественик и текстописец на песни на шоумена и лидер на "Има такъв народ" Слави Трифонов в албума "Ръгай чушки в боба".
Още: Кошлуков като пожизнен директор на БНТ заради СЕМ: Светлана Божилова в "Отговорите" (ВИДЕО)