Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проверката на имуществото на магистратите си остава само на хартия

10 май 2016, 07:30 часа • 1328 прочитания

Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС), който получи нови правомощия за проверка на имуществото на магистратите след конституционните поправки през декември, на практика няма как да направи истинска проверка. Това става ясно от силно критично становище на ИВСС по предлаганите от правосъдното министерство промени в Закона за съдебната власт.

Според становището със законовите промени ИВСС всъщност ще може само да проверява данните от декларациите на съдиите, прокурорите и следователите, като ги съпоставя с информация пред други държавни органи. На практика така пряка проверка на имущество няма да има.

"Да се търси съответствие между декларираното имущество и действителното фактическо положение е трудна задача дори и за специализираните органи - НАП, Комисията за отнемане на противозаконно придобито имущество, финансовото разузнаване на ДАНС и др., а за ИВСС, който е административен орган с общи контролно-установителни функции, задачата може да се окаже почти невъзможна. Достатъчно е да се посочи хипотезата за укрито/недекларирано движимо и недвижимо имущество, което задължително предполага наличието на оперативно-издирвателни служби, с които ИВСС не разполага", пише в становището.

Разяснението идва, след като в проекта за нов антикорупционен закон на Меглена Кунева магистратите бяха извадени от правомощията за проверка на бъдещото Национално антикорупционно бюро - по настояване на правосъдния министър Екатерина Захариева, припомня в. "Сега".

ИВСС критикува и това бюджетът му да бъде предлаган на парламента от ВСС. По конституция инспекторите са независими, но чрез бюджета ВСС може да им влияе и да блокира работата им.

ИВСС недоволства и, че не е намерен начин да се удължи мандатът на главния съдебен инспектор, в случай че парламентът не избере нов титуляр на поста. Така се случи с Ана Караиванова, чийто мандат свърши през 2013 година, но парламентът не успя да избере нов чак до 2015 година. "В продължение на почти 3 години дейността ни бе поставяна под съмнение като нелегитимна предвид изтеклия мандат на главния съдебен инспектор", пише в становището.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес