Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промените на ниво комисия в законопроекта за банките - "вредни последици", вместо "смут"

22 юли 2014, 17:00 часа • 13271 прочитания

Правната комисия одобри промените в Наказателния кодекс, свързани с банките и предложени от БНБ, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Припомняме, че законопроектът мина на първо четене в пленарна зала с одобрението на ГЕРБ и ДПС, а след това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се извини за гласуването и обеща партията му да не стъпи повече в пленарна зала и да не гласува на второ четене. Като оправдание за "грешката" Борисов посочи, че бил в Брюксел и депутатите му били подведени.

Между приетия на първо четене и сегашния вариант има промени. Така в одобрения на второ четене текст в комисията отпадна израза "внасяне на смут и страх в населението". При окончателно одобрения вариант се посочва израза "вредни последици".

Комисията одобри следния текст: "Който с цел да набави за себе си или другиго имотна облага или да причини вреда другиму разпространява неверни сведения за финансовото състояние на банката или на финансовата институция и от това могат да настъпят значителни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода от 2 до 3 години. Ако от това пък са настъпили значителни вредни последици или е получена имотна облага, наказанието е лишаване от свобода от 5 до 10 години". Така този вариант изрично предвижда вредоносна цел.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Одобреният на второ четене текст, с изключение на наказанията, беше предложен от Янаки Стоилов и група народни представители. Председателят на правната комисия Четин Казак отбеляза значителните разлики и подчерта, че така всички основания за критики и опасения от прекалено широко тълкуване или прекалено широко възможно прилагане на този нов наказателен състав отпадат. "Съставът е изцяло променен, той е коригиран, редактиран във вид, в който да не позволи злоупотреба, да не позволи каквато и да е цензура или пък тенденциозно широко тълкувание и употребата му за цели извън тези, които би следвало да бъдат от обществена полза за постигането на превантивния характер и превантивната цел на този наказателен състав", каза Казак.

В текста, приет на второ четене от Правната комисия, се предвижда и наказателна отговорност за длъжностно лице. Така за длъжностно лице, което не представи информация или предоставя невярна такава и са настъпили значителни вредни последици или е получена значителна имотна облага наказанието стига от 7 до 10 години. По-висока е и глобата от 20 000 до 50 000 лева.

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Заседанието на комисията се състоя в отсъствието на депутатите от ГЕРБ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес