Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промени в АПК на ГЕРБ осигуриха произвол на държавни органи

11 декември 2018, 08:00 часа • 5722 прочитания

Драстичното завишаване на таксите по административни дела от 6 до 900 пъти, отрязването на достъпа до втора съдебна инстанция по част от административните процеси и въвеждането на закрити съдебни заседания пред Върховния административен съд трябва да бъдат отменени. Те ограничават съдебната защита срещу административния произвол на стотици държавни органи. Това пледира в становището си по делото срещу промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) до Конституционния съд Програма "Достъп до информация" (ПДИ), пише в. Сега.

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Промените нарушават принципите на правовата държава, на разделението на властите, на съдебната защита, пишат още от неправителствената организация, която от години се занимава със защита от административния произвол.

Предложенията за промени, лансирани от ГЕРБ, бяха внесени през юни 2017 г., без да има обществено обсъждане. От мотивите към законопроекта ставаше ясно, че редица изменения са продиктувани от намерението да бъде избегната "злоупотреба с правото на жалба", без да се сочат никакви статистически или други данни за съществуването на подобно явление и измеренията му.

В становището подробно е разказано как в крачка е отрязано обжалването на втора инстанция пред ВАС на решенията на административните съдилища по дела за достъп до обществена информация.

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

За участвалите в обсъжданията на промените в АПК в правната комисия не е тайна, че някакви текстове на предложения се пишеха неясно от кого в съседната на заседателната зала стаичка и бяха спускани по време на обсъждането, пише още в становището. Според ПДИ така се нарушава конституцията, която ясно регламентира кой има право на законодателна инициатива.

Жалбите на президента, депутатите и омбудсмана са обединени в едно конституционно дело. То е на доклад при Павлина Панова, която влезе в Конституционния съд през ноември. Припомняме, че тя беше кандидат за председател на ВКС, но загуби битката срещу Лозан Панов. Двамата не са роднини, макар фамилиите им да са еднакви.

Измененията широко засягат правото на защита на гражданите и юридическите лица от незаконни актове и действия на администрацията, което е гарантирано от конституцията, напомня ПДИ. Така ГЕРБ осигури безконтролен произвол на няколкостотин органа на държавната власт и местното самоуправление.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес