Фокусът на обществото се измества и се концентрира върху главния прокурор. В Плана за възстановяване и устойчивост България предлага промени по отношение на главния прокурор, които нямат отношение към икономическото развитие в страната. Има манипулация, че България ще загуби милиарди, ако няма мерки за отчетност на главния прокурор. Тази позиция по отношение на ролята на прокуратурата и главния прокурор беше изразена на специална пресконференция (пълната позиция - тук).
Като пример как имало отчетност от прокуратурата посочиха, че можело депутати да задават въпроси от граждани на главния прокурор след представяне на отчета му за работата на прокуратурата пред парламента. Но прокуратурата обяви и друго - че не било ангажимент на правоприлагащите органи да изпълнят съдебното решение (на Европейския съд по правата на човека в Страсбург) "Колеви срещу България", а на законодателната и изпълнителната власт. Припомняме, че в делото "Колеви срещу България" става въпрос дали бившият обвинител номер едно Никола Филчев е поръчал убийството на прокурор Николай Колев. Заключението по делото от Съвета на Европа е, че главният прокурор в България се ползва с недосегаемост и не подлежи на ефективен контрол.
"Манипулиране на общественото мнение и отстраняване на главния прокурор с цел овладяване на прокуратурата" - така от държавното обвинение видяха нещата с включването на реформи, касаещи главния прокурор, в Плана за възстановяване. С този план България следва да получи около 29 млрд. лева от предвидените от ЕС средства за възстановяване от пандемията от коронавирус.
Според позицията, има действия, целящи отстраняване на главния прокурор. Предвиденото в българския план по отношение на съдебната реформа и главния прокурор не изисква харчене на евросредства, е основата на позицията на прокуратурата. Бяха използвани изрази като "неуспехи на законодателната и изпълнителната власт" и "обвързването им с фигурата на главния прокурор". Не може европейските институции да поставят изисквания за конкретни мерки и да се месят във вътрешни отношения, настояха от държавното обвинение.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Съгласно виждането на прокуратурата, в първоначалната версия на българския план има принципни положения за съдебна реформа. Служебното правителство, обаче, се фокусирало впоследствие върху прокуратурата, което не било адекватно на темата на самия план. Били предложени мерки, фокусирани върху личността на Иван Гешев, а не от необходимост. По каква причина бизнес средата и противодействието на корупцията са обвързани с личността на главния прокурор, попитаха от държавното обвинение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Всъщност, при последните забележки от Брюксел по Плана за възстановяване и развитие, в частта за главния прокурор най-важната е следната: намерението за ограничаване на правомощията му е твърде общо, за да е основа на самия план.
Промените в системата на правосъдието трябва да бъдат извършени с отстояване на обществения интерес и да създадат такива условия, че корупцията и беззаконието на бъдат наказвани, независимо кой е на власт. Нуждаем се и от конституционни, и от законови промени. Това заяви държавният глава Румен Радев, след като на тържествена церемония в Централната избирателна комисия бяха връчени удостоверенията за избора му и този на Илияна Йотова за президент и вицепрезидент за втори мандат.
Още: От Гешев изглежда ще зависи много, за да вземем европарите за коронакризата
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)