С изборните правила за карантинираните депутатите приеха и промени в Закона за хазарта. Промените минаха като преходни и заключителни разпоредби с приемането на второ четене на текстовете в закона за извънредното положение.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Предложенията са на председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова и депутати от ГЕРБ и са свързани с издаването на лицензи за системи за хазартни игри, както и удължаване с 6 месеца срока за довършване на висящите дела образувани пред ДХК, която бе закрита, а функциите й се поеха от НАП.
По време на дебата мотивите не бяха представени от вносителите, а вместо това премина в размяна на юридически реплики от страна на депутатите Крум Зарков от БСП и Христиан Митев от НФСБ.
"В продължение на години се противопоставяме на една практика да се прекарват чрез преходни и заключителни разпоредби неща, които нямат общо с гласувания закон.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Може ли някой да ми обясни какво е общото с карантинираните лица и исканията за издаване на лиценз за издаване на джакпот системи и системи за онлайн оборудване?", попита Крум Зарков и обясни, че приемане на закони по този начин е противоконституционно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Това провокация спрямо опозицията ли е? Демонстрация на безочие ли е? Как да знаем сега, че не правите на някого услуга? Най-вероятно се опитвате да помогнете на администрацията? Може да се опитате да помогнете на някого да получи лиценз? Никой не може да каже, като няма и една дума мотиви", обсипа той с въпроси управляващите, цитиран от 24 часа.
Зарков призова вносителите да оттеглят текстовете и да ги внесат по каналния ред, защото така минават само на едно, а не на две четения както се иска по конституция.
Християн Митев от НФСБ пък обясни, че навярно отлагането на сроковете за висящите дела се налага, тъй като администрацията на НАП не е могла да се справи в трудните пандемични времена и допусна, че може да има заразени сред служителите на агенцията.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Той обаче се и съгласи със Зарков, че тази практика за приемане на закони е грешна. "Тази практика не е допустима. Трябва да има и правила в правилника. Смятам, че трябва да има и конституционни разпоредби", обясни той.
Още: Идея: Ако играеш онлайн хазарт в България, НАП и ДАНС автоматично ще знаят всичко за теб